Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pół miliarda za gram. Oto najdroższy materiał świata wg. naukowców Oksfordu

37

Skąd bierze się tak astronomiczna wartość? Głównie ze względu na jej wyjątkowe właściwości i ogromny potencjał technologiczny. Substancja ta może być wykorzystana do m.in. stworzenia miniaturowych zegarów atomowych.

Pół miliarda za gram. Oto najdroższy materiał świata wg. naukowców Oksfordu
Najdroższa substancja na świecie może pomóc w tworzeniu miniaturowych zegarów atomowych (Pixabay)

Istnieje substancja, która została uznana za najdroższy materiał na Ziemi przez Uniwersytet Oksfordzki, choć większość osób prawdopodobnie nigdy o niej nie słyszała. Nazywa się Nitrogen Atom-Based Endohedral Fullerene, a jej cena wynosi astronomiczne 106 milionów funtów, co przekłada się na ponad 543,5 miliona złotych – znacznie więcej, niż przeciętny człowiek zarobi w ciągu całego życia.

Według portalu LadBible, zakupienie zaledwie grama tej substancji zajęłoby przeciętnemu Brytyjczykowi aż 65 lat pracy. I to przy założeniu, że przez cały ten czas nie wydałby ani grosza na jedzenie, picie, czy inne podstawowe potrzeby – musiałby więc żyć za darmo! Polak zarabiający średnią krajową, w ciągu 65 lat pracy mógłby zgromadzić ponad 6 mln zł. Tylko pod warunkiem, że przez całe życie nie wydałby żadnych pieniędzy, co w rzeczywistości jest niemożliwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najczęściej mylone grzyby jadalne i trujące. Na to koniecznie zwróć uwagę

Czym właściwie jest ten wyjątkowy proszek? Jego niezwykła wartość wynika z potencjalnych zastosowań w technologii. Nitrogen Atom-Based Endohedral Fullerene to materiał, który może zrewolucjonizować rozwój bardzo precyzyjnych, a zarazem miniaturowych zegarów atomowych.

Tradycyjne zegary atomowe są ogromne – często wielkości całego pomieszczenia – jednak ten nowy materiał może pomóc w stworzeniu ich kompaktowych wersji. Zegary atomowe odgrywają ważną rolę w nawigacji, szczególnie w systemach GPS, które polegają na niesamowicie dokładnym odmierzaniu czasu. Gdyby udało się je zmniejszyć, mogłyby być zintegrowane z urządzeniami codziennego użytku, na przykład ze smartfonami, co zapewniłoby niespotykaną dotąd precyzję w określaniu lokalizacji.

Najdroższa substancja świata. Gdzie można ją stosować?

Jak informuje "LadBible", naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy opracowali ten materiał, uważają, że endohedralne fulereny mogą znaleźć zastosowanie w wielu technologicznych dziedzinach, w tym w urządzeniach mobilnych przyszłości.

Ciekawostką jest sama nazwa materiału. "Fulleren" odnosi się do jego specyficznej struktury, która przypomina "klatkę" atomów węgla z atomem azotu zamkniętym w środku. Nazwa ta jest inspirowana projektami architekta Richarda Buckminstera Fullera, znanego z budowy kopuł geodezyjnych opartych na zazębiających się trójkątach.

Według brytyjskiego portalu ladbible.com, zastosowanie tego materiału może otworzyć nowe możliwości, w tym jeszcze bardziej precyzyjną nawigację czy nawet eksplorację kosmosu na niespotykaną dotąd skalę.

Autor: MAWI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić