pogoda
Warszawa
Norbert Garbarek
Norbert Garbarek | 

Potwory z głębin. Najnowsze odkrycie wstrząsnęło naukowcami

100

Żyły na całym świecie i były prawdziwymi bestiami w oceanach. Ichtiozaury stanowiły najwyższy element łańcucha pokarmowego, a ich rozmiary robią wrażenie do dzisiaj. Mierzyły średnio 2 do 4 metrów i ważyły nawet 1 tonę, a z uwagi na ogromne oczy i mnóstwo ostrych zębów – stanowiły ogromne zagrożenie dla mniejszych ryb, głowonogów i skorupiaków, którymi się żywiły. Ichtiozaury – nazywane też morskimi smokami – wciąż są tematem badań naukowców, którzy właśnie dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie paleontologii.

Potwory z głębin. Najnowsze odkrycie wstrząsnęło naukowcami
Ichtiozaur. Tak mógł wyglądać najgroźniejszy drapieżnik z głębi oceanów. (Adobe Stock, dottedyeti)

Ichtiozaury pojawiły się na Ziemi wcześniej, niż do tej pory zakładano. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali odpowiedzialni za przeprowadzenie badań na arktycznej wyspie Spitsbergen, którego wyniki opublikowano na łamach "Current Biology". Ich zdaniem, drapieżniki z głębin są efektem ewolucji przodków żyjących wcześniej na lądzie.

Wnioski paleontologów opierają się na szczątkach ichtiozaurów wydobytych z liczącej ok. 250 mln lat skały (analizowano 11 kręgów i 15 fragmentów kości). To odkrycie ma dowodzić, że pojawienie się ichtiozaurów na Ziemi nastąpiło przed wymieraniem permskim, które miało miejsce 245 - 252 mln lat temu. Do tej pory zakładano, że ichtiozaury żyły na etapie wczesnej jury (200 - 176 mln lat temu).

Wynik tomografii komputerowej oraz przekrój wewnętrznej struktury kości najstarszego odkrytego ichtiozaura.
Wynik tomografii komputerowej oraz przekrój wewnętrznej struktury kości najstarszego odkrytego ichtiozaura. (Uniwersytet w Uppsali, Jørn Hurum, Øyvind Hammer)

Badanie odkrytych szczątków potwierdziło, że pochodzą one z rozwiniętego i szybko rosnącego ichtiozaura, który w czasach przed "matką wielkich wymierań" zamieszkiwał oceany. Jednocześnie jest to najstarsze znane nauce potwierdzone znalezisko związane z wymarłymi już potworami z głębin. Sugeruje ono, że gatunek ten pojawił się na Ziemi o wiele wcześniej niż 200 mln lat temu – szczególnie uwzględniając w tym czas niezbędny do ewolucji z jego przodków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy warto kupić smartfon Vivo X90 Pro?
NA ŻYWO

Paleontolodzy jednak wciąż szukają kolejnych szczątków. Dopiero odkrycie jeszcze starszych fragmentów ichtiozaura będzie w stanie w 100 proc. potwierdzić tezę, która sugeruje, że drapieżniki z oceanu istniały na długo przed wymieraniem permskim. Na ten moment nie jest wykluczone, że ichtiozaury zdołały wyewoluować w okresie 2 mln lat (pomiędzy "matką wielkich wymierań" a utworzeniem formacji skalnej na Spitsbergen).

Choć ostatnie znalezisko zdaniem naukowców należy uznać za przełomowe i mogące zmienić zapisy w wielu podręcznikach, nadal konieczne jest poszukiwanie kolejnych śladów istnienia ichtiozaurów. Ustalenie, kiedy dokładnie pojawiły się one w ocenach, może się nie udać nigdy – ale już teraz wiadomo, że do tej pory zakładane przez paleontologów daty nie były zgodne z rzeczywistością.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Najbogatszy lekarz z Wrocławia usłyszał wyrok. Romuald Ś. odpowie za oszustwa finansowe
Turyści a polityka Trumpa. Czy Amerykanie będą podróżować do Europy?
"Kolosalne straty". Nagranie z Rosji obiega Ukrainę
Skandal w Madrycie. Uliczne gołębie zamiast kaczek na talerzu
Odkryli kryjówkę w łazience. Policjanci zdębieli na ten widok
USA i Rosja wymieniły więźniów. To jasny znak
Nagranie z S12. Nie chcieli stać w korku. "Niedozwolone i niebezpieczne"
Procedury lotów HEAD. Tak zmieniła je katastrofa smoleńska
BMW "do kasacji". Jechał nim prof. Bralczyk. Policja ustaliła winnego
Dramatyczne chwile na pogrzebie. Rodzina zmarłego nie kryje oburzenia
Zatrucie pokarmowe w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. 27 osób w szpitalu
Kierowca bmw docisnął hamulec. Nagranie z Warszawy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić