Serwis Live Science zwrócił uwagę na wyniki badań niedawno opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Physical Review Fluids". Eksperci z New York University w artykule zwrócili uwagę, że Wielki Sfinks, posąg, który najprawdopodobniej przedstawia wizerunek faraona Chefrena, władcy starożytnego Egiptu, mógł powstać z jardangu, czyli pustynnej formy ukształtowanej w powierzchni Ziemi, występującej najczęściej w formie stromego wzniesienia.
Natura pomogła Egipcjanom?
Zdaniem naukowców naturalny obiekt przypominał swoim kształtem sfinksa, więc starożytni Egipcjanie mieli ułatwione zadanie. Musieli jednak nadać mu unikalne cechy lwa z ludzką głową, które przetrwały do dzisiaj, co również wymagało sporych nakładów pracy. Badacze swoją teorię opierają na wynikach przeprowadzonych symulacji. W ich trakcie wykorzystali zebrane wcześniej kopce miękkiej gliny z osadzonym w nich twardszym, mniej ulegającym erozji materiałem.
Następnie umieścili próbki w specjalnym tunelu i poddali je działaniu szybkiego strumienia powietrza, który miał imitować trwającą tysiące lat erozję wietrzną. Tak udało się odtworzyć warunki, które panowały w Egipcie ok. 4500 lat temu, czyli w czasach, kiedy budowano Sfinksa. Dzięki temu eksperci mogli sprawdzić, jak wiatr wpływał na istniejące wówczas formacje skalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nasze wyniki dostarczają prostej teorii pochodzenia formacji podobnych do Sfinksa, które mogą powstać w wyniku erozji – wyjaśnił w oświadczeniu prof. Leif Ristrof, główny autor badania. Dodał: - w rzeczywistości istnieją dziś jardy, które wyglądają jak siedzące lub leżące zwierzęta, co potwierdza nasze wnioski.
Część badaczy jest sceptyczna
Live Science zwraca uwagę, że nie wszyscy podchodzą z entuzjazmem do tej teorii. Jak pisze: "egiptolodzy i inni naukowcy niezaangażowani w badania stwierdzili, że chociaż odkrycia są interesujące, nie oznacza to, że w Gizie rzeczywiście istniał naturalny obiekt w kształcie sfinksa". Nie można jednak wykluczyć, że istniejące w Starożytnym Egipcie jardang nieco ułatwiły pracę dawnych budowniczych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.