Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Klaudia Stawska | 
aktualizacja 

"Przerażające". Naukowcy ostrzegają przed nieuniknionym

34

W ciągu ostatnich 20 lat doszło do znacznych zmian koloru oceanów. To globalny trend, który jest wynikiem zmian klimatycznych. Naukowcy ostrzegają, że należy to potraktować poważnie.

"Przerażające". Naukowcy ostrzegają przed nieuniknionym
Oceany zmieniają kolor (NASA)

Naukowcy z MIT, brytyjskiego Narodowego Centrum Oceanograficznego, University of Maine i Oregon State University przeprowadzili badania, z których wynika, że aż 56 proc. oceanów dotknęły zmiany. Najbardziej widoczne są one w okolicach równika, gdzie wody przybierają coraz bardziej zielony kolor.

Zmiana koloru wód jest następstwem poważniejszych zmian, które zachodzą w ekosystemie, ponieważ za barwę oceanu odpowiadają m.in. żyjące w nim organizmy oraz rozpuszczone minerały.

Naukowcy są prawie pewni jednego – najbardziej prawdopodobną przyczyną tych zmian jest zmiana klimatu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spopularyzowani odc. 1 - SmartHEAL

Naukowcy przyznają, że zmiany nie są zaskoczeniem. Od lat modele naukowe pokazują, że do takich wydarzeń dojdzie, jednak po raz pierwszy możemy je obserwować na tak dużą skalę. To ich zdaniem kolejny dowód na to, w jaki (często negatywny) sposób działalność człowieka wpływa na otaczający go świat.

Fakt, że je teraz mogę obserwować w rzeczywistości nie jest zaskoczeniem. Ale jest to przerażające. Zmiany te są zgodne z tym, co pokazują symulacje dotyczące wpływu człowieka na klimat.

Kolor oceanu zależy od tego, co znajduje się w górnych warstwach wody. A to z kolei pokazuje, w jaki sposób morskie organizmy radzą sobie z globalnym ociepleniem czy innymi problemami klimatycznymi.

Aby jednak dojść do wiarygodnych wniosków, konieczne są długofalowe obserwacje morskiej flory i fauny, by odróżnić coroczne zmiany ekosystemów od tych, które są skutkiem globalnych zmian.

W ramach najnowszych badań naukowcy przeanalizowali materiał zebrany przez 21 lat. Dane zbierane były przez satelitę Aqua, a zainstalowany na niej instrument MODIS przygląda się oceanom w siedmiu zakresach światła widzialnego.

Dzięki temu udało im się oddzielić zmiany zachodzące normalnie w ciągu roku w oceanach. Porównali to z modelami opracowanymi przez inne zespoły badawcze i udało im się ustalić globalny trend zmian.

Wyniki analizy wskazują jednoznacznie, że w oceanach dochodzi do przemian, które najprawdopodobniej są wynikiem zmian klimatycznych.

Naukowcy podkreślają, że nie ma tu mowy o błędzie - te zmiany zachodzą już teraz i obejmują ogromną cześć naszej planety. Na razie nie da się przewidzieć wszystkich ich konsekwencji, dlatego konieczne są dalsze badania.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić