Słowo fotowoltaika zapewne kojarzy się wam z nieznanym numerem telefonu, który uporczywie wydzwania w różnych porach dnia i nocy, by sprzedać nam panele słoneczne i technologię, pozwalającą czerpać energię ze słońca. Już wkrótce to może być tylko niemiłe wspomnienie boomu na panele i podobne rozwiązania.
Czytaj także: Alarm! Mieszkańcy tych miast mają problem
Dzięki polskim inżynierom będziemy pionierami na rynku energii odnawialnej pochodzącej ze słońca. I to będzie nasz powód do dumy.
Jak przekazało Podkarpackie Centrum Innowacji, międzyuczelniany zespół badawczy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej opracował technologię, która może zdecydowanie zwiększyć wydajność działania paneli fotowoltaicznych. I sprawić, że będą nie tylko zapewniać nam więcej darmowej energii, ale też ich żywotność zdecydowanie wzrośnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak to możliwe?
Polacy pochwalili się wynalazkiem, rewolucyjną powłoką, która umożliwi dłuższą pracę modułów fotowoltaicznych. Polimerowa siatka jest zdecydowanie cieńsza niż tradycyjny panel i do tego jest bardzo wytrzymała.
Wydaje się, że to idealne rozwiązanie dla producentów, którzy pracują nad zwiększeniem możliwości swoich konstrukcji. Polimer z Rzeszowa ma konkurować z soczewkami wbudowanymi między panele.
"W ramach naszego projektu, chcemy zastosować wielowarstwową, polimerową powłokę z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pomiędzy dwiema warstwami folii. I chociaż grubość tej warstwy nie przekracza 30 μm, to będzie to trwała powłoka" - wyjaśniła dr hab. Małgorzata Pociask–Biały.
Polski wynalazek może być stosowany m.in. w systemach naziemnych produkujących energię elektryczną na potrzeby zasilania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjnego zasilania kokpitów samolotów, systemów analizujących skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy systemów umieszczanych w kosmosie.
Rzeszowscy naukowcy otrzymali na swoje badania grant w wysokości 200 tysięcy złotych, który wypłaciło Podkarpackie Centrum Innowacji. Teraz trzeba "tylko" wynalazek opatentować i skusić producentów fotowoltaiki do zastosowania go w swoich panelach. Wydaje się, że polski polimer może na rynku okazać się strzałem w dziesiątkę.
Co to jest fotowoltaika?
To jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania zielonej energii. Polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną, czyli wytwarzaniu prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego i za pomocą specjalnie wykonanych paneli.
Panele fotowoltaiczne dobrej jakości latami dostarczają prąd, znosząc wysokie temperatury latem, mrozy zimą, silne wiatry oraz silne opady deszczu i gradu. Zbudowane są najczęściej z krzemu i tworzyw sztucznych. Producenci z roku na rok zapewniają lżejsze, bardziej wytrzymałe i żywotne panele fotowoltaiczne.
Czytaj także: Bydgoszczanin sprzedaje bunkier. Cena? Lepiej usiądź
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.