Niemcy mogą pochwalić się niezwykłym odkryciem. W Dolnej Saksonii odkryto ślady człowieka, które mają liczyć około 300 tys. lat. Jak możemy przeczytać w serwisie Interesting Engineering, jest to prawdopodobnie najstarsze tego typu znalezisko, którego dokonano na terenie Europy.
Odnalezione ślady nie należą do Homo sapiens. Zdaniem naukowców pozostawił je wymarły gatunek Homo heidelbergensis. Człowiek heidelberski żył na Ziemi między 300 a 600 tys. lat temu, czyli przed neandertalczykami i w pewnej części równolegle do gatunku Homo erectus. Na wykopaliskach w Schoningen odkryto też ślady innych ssaków, prawdopodobnie chodzi tu o prehistoryczne słonie i nosorożce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po raz pierwszy przeprowadziliśmy szczegółowe badanie śladów z dwóch stanowisk w Schoningen. Te ślady i informacje z analiz sedymentologicznych, archeologicznych, paleontologicznych i paleobotanicznych dają nam wgląd w paleośrodowisko i ssaki, które kiedyś żyły na tym obszarze - mówił dr Flavio Altamura.
Wśród odcisków znajdują się trzy ślady, które odpowiadają śladom homininów - mają ok. 300 tys. lat i są najstarszymi śladami człowieka znanymi z Niemiec i najprawdopodobniej zostały pozostawione przez Homo heidelbergensis - wyjaśnił pracownik Senckenberg Center for Human Evolution and Paleoenvironment na Uniwersytecie w Tybindze.
Odnalezione w Niemczech ślady prawdopodobnie należą do prehistorycznej rodziny. Według naukowców są to ślady trzech osób - dwóch młodych osobników i jednej osoby dorosłej. Ze względu na obecność młodzieży, naukowcy wnioskują, że rodzina ta prawdopodobnie zajmowała się zbieractwem, nie zaś polowaniem.
Ślady gigantycznych ssaków
Ślady słoni, które odkryliśmy w Schoningen, osiągają imponującą długość 55 cm. W niektórych przypadkach znaleźliśmy też fragmenty drewna w odciskach, które zwierzęta wcisnęły w - wówczas jeszcze miękką - glebę - tłumaczy dr Jordi Serengeli, kierownik wykopalisk w Schoningen.
Jest też jeden ślad nosorożca - Stephanorhinus kirchbergensis lub Stephanorhinus hemitoechus - który jest pierwszym śladem jednego z tych plejstoceńskich gatunków, jaki kiedykolwiek znaleziono w Europie - dodał.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.