Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Adam Gaafar | 

Sensacyjne odkrycie w Izraelu. To następstwo buntu opisanego w Biblii

251

Archeolodzy odkryli w Izraelu pozostałości starożytnej hellenistycznej fortecy, która była szturmowana przez Żydów ponad 2 tysiące lat temu. Budynek został zniszczony podczas walk, którym przewodził prawdopodobnie przedstawiciel dynastii Machabeuszy.

Sensacyjne odkrycie w Izraelu. To następstwo buntu opisanego w Biblii
Żydzi szturmowali fortecę pod 2 tysiące lat temu. (Materiały prasowe, Izraelski Urząd ds. Zabytków)

Starotestamentowe Księgi Machabejskie wspominają o narodowowyzwoleńczym powstaniu żydowskim w Judei. Bunt, który wybuchł w 167 roku p.n.e., był skierowany przeciwko hellenistycznej dynastii Seleucydów, która po śmierci Aleksandra Macedońskiego rządziła ogromnym imperium rozciągającym się od Azji Mniejszej do granic Indii.

Machabeusze zdołali przejąć władzę w Judei, wyzwalając stopniowo kolejne terytoria. Walki, którym przewodzili przedstawiciele tej dynastii, były prowadzone jeszcze długo po zakończeniu powstania przeciwko Seleucydom. Izraelski Urząd ds. Zabytków (IAA) poinformował, że naukowcy odkryli niedawno na Wyżynie Judzkiej pozostałości zrujnowanej twierdzy, która została prawdopodobnie zdobyta i podpalona przez oddziały Machabeuszy.

Według archeologów budowla została zniszczona za czasów arcykapłana Jana Hirkana I, około 112 roku p.n.e. W tym czasie Machabeusze wciąż walczyli o uniezależnienie się od władzy Seleucydów – wyjaśnia IAA.

Twierdza znajdowała się na szczycie, zapewniając widok na główną drogę oraz starożytne miasto Maresza. Według specjalistów budynek był prawdopodobnie "częścią wału obronnego wzniesionego przez dowódców armii hellenistycznej". Zadaniem systemu umocnień była ochrona Mareszy przez najazdami oddziałów Machabeuszy.

Jak wyjaśniają dyrektorzy wykopalisk na Wyżynie Judzkiej, znalezisko wskazuje, że defensywa Seleucydów zakończyła się porażką. Specjaliści podkreślają, że budynek został zdewastowany i doszczętnie spalony przez zwycięzców.

Fort miał 15 metrów długości, a szerokość kamiennych murów sięgała 3 metrów. Na parterze znajdowało się siedem pomieszczeń o wysokości ok. 2 metrów. Schody prowadziły na wyższy poziom, który nie został zachowany. Wysokość całego fortu jest szacowana na 5 metrów. Pod gruzami zawalonego górnego poziomu znaleziono setki artefaktów. Po usunięciu kamieni archeolodzy natrafili na żelazną broń, proce, ceramikę i monety datowane na II wiek p.n.e.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić