Czasem Baje nazywane jest starożytnym Las Vegas. Miasto (znane też jako Baia lub Baiae) leżało na północno-zachodnim wybrzeżu Zatoki Neapolitańskiej. Było to bardzo popularne miejsce w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Przynajmniej wśród elit. W mieście tym władcy i bogaci mieszkańcy bawili się i ucztowali. Bywali w nim Mariusz, Lukullus i Pompejusz, a Juliusz Cezar i Neron mieli tam swoje wille.
Miasto Baje spotkał tragiczny koniec. Aktywność Wezuwiusza – wulkanu, który zniszczył Pompeje i Herkulanum na początku naszej ery – przyczyniła się do rozpadu osady. Później miasto wielokrotnie było grabione, a w XVI wieku znaczna jego część znalazła się pod wodą.
Piękne wille stały się zatopionymi ruinami, bo ostatecznie całe miasto Baje zostało przykryte wodą, właśnie ze względu na aktywność Wezuwiusza. Wraz z budynkami pod wodę trafiły skarby. Od lat na tych terenach prowadzone są badania archeologiczne i w kwietniu 2023 roku poinformowano o kolejnych znaleziskach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy odkryli marmurowe skarby w Baje. Badanie 80-metrowego obszaru, będącego kiedyś rzymską willą, zakończyło się odnalezieniem niezwykłych podłóg wyłożonych marmurowymi kafelkami, a także marmurowych kolumn. Część z nich uległa całkowitemu zniszczeniu, ale część – jak podają badacze – znajduje się w "doskonałym stanie".
W tych okolicach odkryto także posąg. Choć samego odkrycia dokonano w 2013 roku, dopiero niedawno udało się ustalić, że posąg przedstawia boga Apolla. Po zakończeniu prac zostanie on wystawiony w lokalnym muzeum.
Rzymski poeta Horacy mówił, że "żadna zatoka na świecie nie przyćmiewa Baje". Poza wspaniałą architekturą i naturalnym pięknem śródziemnomorskiego krajobrazu, miejsce przyciągało także gorącymi źródłami i uzdrowiskami. Nic dziwnego, że władcy je uwielbiali.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.