Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Śpiewające wydmy w Chinach. Ich dźwięk bywa przerażający

3

Wydmy, które znajdują się w Dunhuang w Chinach, są częścią pustyni Kumtag. Ze względu na niezwykłe i nieco przerażające dźwięki, jaki wydają podczas wietrznej pogody, nazywa się je "śpiewającymi wydmami". Ten muzyczny fenomen ma specjalne miejsce w chińskiej kulturze. Jedna z legend mówi nawet, że słyszalny tutaj dźwięk jest śpiewem osób pochowanych w piaskach wydm.

Śpiewające wydmy w Chinach. Ich dźwięk bywa przerażający
Wydmy - zdjęcie ilustracyjne (Unsplash)

Na terenie Chin znaleźć można co najmniej kilka miejsc, w których ulokowane są śpiewające wydmy. Jedno z bardziej znanych znajduje się w Dunhuang, mieście leżącym na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku, czyli drodze handlowej, która była pomostem między Chinami a Europą i Bliskim Wschodem. Występujące tutaj wydmy mają różne rozmiary, na co zwraca uwagę IFL Science. Tworzy je różnokolorowy piasek, a najwyższa z nich ma wysokość 1715 metrów.

To jednak nie ich wygląd, a dźwięki, jakie "wydają" przykuwają największą uwagę. Zgodnie z chińską legendą teren, na którym obecnie znajdują się wydmy, był górzysty, a istniejące do dzisiaj jezioro Crescent Moon było otoczone świątyniami. Jak donosi IFL Scince, odgłosy dochodzące z ich wnętrza wzbudziły niepokój śpiącego na znajdującej się w pobliżu pustyni Księcia Żółtego Smoka. Ten w gniewie postanowił wszystko i wszystkich w tym regionie pokryć piachem. Zgodnie z legendą przypomnianą przez amerykański serwis, dźwięki słyszane niedaleko Dunhuang mają być śpiewem pogrzebanych tutaj ludzi.

Legenda dodaje miejscu tajemniczości i może zachęcać turystów do jego odwiedzenia. Przyczynę powstawania tajemniczego śpiewu na wydmach Dunhuang ma jednak naukowe wyjaśnienie. Dźwięk, który można tutaj usłyszeć, jest związany ze szczególnymi właściwościami tutejszych wydm. Serwis World News Today wymienia m.in. jakość ziaren piasku, składających się od niewielkich do średnich rozmiarów cząsteczek. Umożliwiają one lepsze poruszanie się ziaren i wchodzenie w interakcje między sobą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Drony opryskowe w Polsce. Otwarcie przestrzeni lotniczej dla rolnictwa

Istotną rolę odgrywa także ich kształt oraz miejsce, w którym ziarna się znajdują. Chodzi zarówno o tworzące się wydmy, jak i formacje górskie pozwalające na skupienie wiatru w określonych obszarach wokół Dunhuang. Nie bez znaczenia jest także panujący tutaj suchy klimat. Śpiewające wydmy występują tylko w środowiskach pustynnych. Niski poziom wilgotności zwiększa tarcie między ziarnami, które poruszając się, wchodząc ze sobą w interakcję i przemieszczając się, tworzą wyjątkową, pustynną muzykę.

Autor: KMO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu. Maszyna była 9 km nad ziemią
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Hiszpanie piszą o Lewandowskiej. Otwiera nowy biznes
Wytyczne księdza ws. kolędy. Mieszkańcy: "To już tradycja"
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić