Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Karolina Modzelewska | 

Starożytny ogień. Tli się od co najmniej 6 tys. lat

75

W Australii, u podnóża wzgórza Mount Wingen, znanego również jako "Płonąca Góra", od co najmniej 6 tys. lat pod ziemią tli się ogień. Są to uznawane za najstarsze na świecie pokłady płonącego węgla, które do dzisiaj budzą zainteresowanie badaczy z całego świata.

Starożytny ogień. Tli się od co najmniej 6 tys. lat
Podziemny ogień tli się w rzezerwacie przyrody Burning Mountain Nature Reserve (Google Maps)

Niedaleko miejscowości Wingen, położonej w Nowej Południowej Walii, na terenie rezerwatu przyrody Burning Mountain Nature Reserve tli się podziemny ogień, który zdaniem naukowców zaczął płonąć co najmniej 6 tys. lat temu. Tego typu pożary są niezwykle trudne do ugaszenia, bo powoli, ale intensywnie rozprzestrzeniają się za pośrednictwem pokładów węgla, czyli naturalnej warstwy występującej pod powierzchnią naszej planety.

W rozmowie z serwisem Science Alert, Guillermo Rein, profesor nauk o pożarach w Imperial College London w Wielkiej Brytanii, przyznał, że starożytny ogień najprawdopodobniej jest kulą o średnicy od 5 do 10 metrów, osiągającą temperaturę 1000 stopni Celsjusza. Płonie blisko 30 metrów pod ziemią i porusza się w kierunku południowym z prędkością 1 metra rocznie.

Eksperci nie są w stanie oszacować faktycznych rozmiarów płonącego obszaru. Wiadomo jednak, że nie jest to typowy pożar, a tlący się węgiel, który można porównać do żaru znajdującego się na grillu. Nie jest on widoczny gołym okiem. O jego istnieniu świadczą dym unoszący się nad Mount Wingen, biały popiół na wzgórzu, ciepła ziemia, skały o żółtym i czerwonym zabarwieniu, brak roślinności czy siarkowy zapach.

Nie ma pewności co do przyczyny powstania pożaru. Zdaniem Reina najprawdopodobniej odpowiadają za niego czynniki naturalne, chociaż nie można całkowicie wykluczyć ingerencji człowieka.

Lud Wanaruah, jeden z rdzennych ludów zamieszkujących Nową Południową Walię uważa Mount Wingen za miejsce święte. Jego przodkowie wykorzystywali je do gotowania oraz wytwarzania broni. Zgodnie z ich tradycyjnymi przekazami, ogień został wzniecony przez łzy wdowy lub pochodnię wojownika schwytanego przez "Złego" pod górą.

Podobnego typu pożary można spotkać na całym świecie. Podziemne pokłady węgla tlą się m.in. w Chinach, Stanach Zjednoczonych czy Indach. W wielu przypadkach wybuchły na skutek ingerencji człowieka związanej np. z wydobyciem węgla. Zdaniem ekspertów konieczne jest ich dokładniejsze zbadanie, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki, a także towarzyszących im zagrożeń.

Zobacz także: Zobacz także: Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Sąsiedzi o Czarnku: "Nadaje się na prezydenta"
Przyspieszył nagranie z Putinem. O to co zobaczył
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Nie żyje 14-letni piłkarz. Został zaatakowany nożem przez rówieśników
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Nie odcedzaj makaronu pod zlewem. Robisz spory błąd
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić