Niedaleko miejscowości Wingen, położonej w Nowej Południowej Walii, na terenie rezerwatu przyrody Burning Mountain Nature Reserve tli się podziemny ogień, który zdaniem naukowców zaczął płonąć co najmniej 6 tys. lat temu. Tego typu pożary są niezwykle trudne do ugaszenia, bo powoli, ale intensywnie rozprzestrzeniają się za pośrednictwem pokładów węgla, czyli naturalnej warstwy występującej pod powierzchnią naszej planety.
W rozmowie z serwisem Science Alert, Guillermo Rein, profesor nauk o pożarach w Imperial College London w Wielkiej Brytanii, przyznał, że starożytny ogień najprawdopodobniej jest kulą o średnicy od 5 do 10 metrów, osiągającą temperaturę 1000 stopni Celsjusza. Płonie blisko 30 metrów pod ziemią i porusza się w kierunku południowym z prędkością 1 metra rocznie.
Eksperci nie są w stanie oszacować faktycznych rozmiarów płonącego obszaru. Wiadomo jednak, że nie jest to typowy pożar, a tlący się węgiel, który można porównać do żaru znajdującego się na grillu. Nie jest on widoczny gołym okiem. O jego istnieniu świadczą dym unoszący się nad Mount Wingen, biały popiół na wzgórzu, ciepła ziemia, skały o żółtym i czerwonym zabarwieniu, brak roślinności czy siarkowy zapach.
Nie ma pewności co do przyczyny powstania pożaru. Zdaniem Reina najprawdopodobniej odpowiadają za niego czynniki naturalne, chociaż nie można całkowicie wykluczyć ingerencji człowieka.
Lud Wanaruah, jeden z rdzennych ludów zamieszkujących Nową Południową Walię uważa Mount Wingen za miejsce święte. Jego przodkowie wykorzystywali je do gotowania oraz wytwarzania broni. Zgodnie z ich tradycyjnymi przekazami, ogień został wzniecony przez łzy wdowy lub pochodnię wojownika schwytanego przez "Złego" pod górą.
Podobnego typu pożary można spotkać na całym świecie. Podziemne pokłady węgla tlą się m.in. w Chinach, Stanach Zjednoczonych czy Indach. W wielu przypadkach wybuchły na skutek ingerencji człowieka związanej np. z wydobyciem węgla. Zdaniem ekspertów konieczne jest ich dokładniejsze zbadanie, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki, a także towarzyszących im zagrożeń.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.