Zgodnie z teorią zimy nuklearnej, wybuch wielu bomb atomowych spowoduje uwolnienie ogromnych ilości sadzy. Wojna na skalę światową doprowadzi w ciągu 15 lat do utraty 75 procent warstwy ozonowej. W przypadku konfliktu lokalnego może zostać utracone 25 procent, a powrót do poprzedniego stanu potrwa 12 lat. Do takich wniosków doszli autorzy badania opublikowanego na łamach Journal of Geophysical Research: Atmospheres.
W swoich symulacjach naukowcy uwzględnili następstwa wojny nuklearnej, w wyniku której zostaje uwolnione 5 i 150 megaton sadzy. Ponieważ chmury dymu i pyłów pokryłyby Ziemię, docierałoby do nas mniej światła słonecznego. Tym samym spadłaby średnia globalna temperatura.
Sytuacja wpłynęłaby także na fotosyntezę, która jest jednym z podstawowych procesów warunkujących życie na naszej planecie. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, klimat wróciłby do stanu sprzed zimy nuklearnej po około dekadzie. Według najnowszych badań skutki wojny atomowej byłyby jednak znacznie poważniejsze, niż sądzono dotychczas.
O ile pyły i dym początkowo blokowałyby światło słoneczne, o tyle w wyniku redukcji warstwy ozonowej zostalibyśmy z czasem narażeni na silniejsze działanie promieni ultrafioletowych. Jak czytamy na łamach serwisu Science Alert, wpływ na utratę ozonosfery miałyby różne czynniki. Byłyby to zarówno początkowe eksplozje oraz towarzyszące im reakcje chemiczne, jak i sam dym.
Czytaj także: Arka Noego odnaleziona? Była bliżej nas niż sądzono
Warunki zmieniłyby się radykalnie, a adaptacje, które mogą działać na początku, nie pomogą, gdy wzrosną temperatura oraz promieniowanie UV – mówi główny autor badania, Charles Bardeen z Narodowego Centrum Badań Atmosferycznych w Kolorado.
Zdaniem naukowców skutki większego promieniowania UV odczułby każdy, kto przeżył wojnę atomową. Oprócz wpływu na ludzkie zdrowie, moglibyśmy się spodziewać ogromnych strat w rolnictwie oraz zmian w całych ekosystemach. Uczeni podkreślają, że nawet jeśli wojna nuklearna nie będzie konfliktem globalnym, to jej skutki mogą być odczuwalne przez lata na różnych szerokościach geograficznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.