Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Sztuczna inteligencja radzi w sprawie grzybów. Ludzie kończą w szpitalu

1

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy sztuczna inteligencja zostaje autorem... książki. Tym razem padło na atlas grzybów. Stworzyła go AI w Stanach Zjednoczonych i jak się okazuje - nie był to najlepszy pomysł. Kilkoro osób korzystanie z tego atlasu grzybów doprowadziło do szpitala.

Sztuczna inteligencja radzi w sprawie grzybów. Ludzie kończą w szpitalu
Atlas grzybów stworzony przez AI okazał się groźny dla zdrowia (Pexels)

Sztuczna inteligencja coraz częściej wchodzi w sfery do tej pory przeznaczone wyłącznie dla człowieka. Prowadzi audycje radiowe i pisze książki. Często sztucznej inteligencji zadajemy różnego rodzaju pytania, więc nie dziwi fakt, że AI zaczęło tworzyć książki informacyjne i poradnikowe.

Jedną z takich pozycji stał się atlas grzybów, jaki można kupić na rynku amerykańskim. Dokładnie do sprzedaży trafił za pośrednictwem tamtejszego Amazonu.

Po pozycję sięgnęło wiele osób. Jednocześnie przy kupowaniu takich egzemplarzy, jak atlasy, nie zawsze zwracamy uwagę na ich autora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak powstaje parmezan? Byłam w fabryce sera we Włoszech

To był błąd. Przekonali się o tym Amerykanie, którzy po skorzystaniu z rad tego poradnika, trafili do szpitala.

Informacje nie tylko niesprawdzone, ale wręcz groźne

Treść, jaka pojawiła się w książce, okazała się być nie tylko niesprawdzona, ale wręcz zagrażająca ludzkiemu życiu. Kilka osób trafiło w ten sposób nawet do szpitala.

Niestety, książka nie była dokładna. Obrazy grzybów są generowane przez AI. Teraz znaleźliśmy podejrzenia co do tekstu. Znaleźliśmy dwa przypadki, gdzie zdanie kończy się, a następnie pada losowe pytanie lub stwierdzenie. Na przykład: podsumowując, smardze to pyszne grzyby, które można jeść od sierpnia do końca lata. Daj mi znać, czy mogę Ci jeszcze w czymś pomóc - opisywał fragment atlasu jeden z użytkowników Reddita. Jego rodzina miała trafić do szpitala.

Atlasy tego typu nie są jedynym zagrożeniem. Kolejne z nich są aplikacje na telefony - poręczne i przydatne podczas leśnych zbiorów. Ale i tutaj często nie mamy świadomości, że to też są treści generowane przez sztuczną inteligencję i jakby tego było mało - autorzy aplikacji sami niechętnie o tym mówią.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić