Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Karolina Modzelewska | 

Tajemnicze sygnały z kosmosu. Naukowcy odkryli ich rekordową liczbę

172

Eksperci odkryli 25 nowych, powtarzających się szybkich sygnałów radiowych spoza naszej Galaktyki. Te najbardziej tajemnicze zjawiska astronomiczne od dawna budzą zainteresowanie astronomów, którzy wciąż nie są pewni, co je powoduje. Odkrycie podwaja zarejestrowaną do tej pory liczbę powtarzających się szybkich błysków radiowych.

Tajemnicze sygnały z kosmosu. Naukowcy odkryli ich rekordową liczbę
Wszechświat kryje w sobie wiele tajemnic - zdjęcie ilustracyjne (Unsplash)

Zespół kierowany przez astronomów z Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME)/FRB Collaboration i University of Toronto odkrył 25 nowych, powtarzających się szybkich błysków radiowych (ang. Fast Radio Burst, FRB). Eksperci podzielili się spostrzeżeniami na ten temat na łamach czasopisma "The Astrophysical Journal". Jak zaznacza serwis Space.com, odkrycie podwoiło liczbę znanych, powtarzających FRB, co zwiększa szanse na odnalezienie przyczyn ich powstawania.

Odkryto tajemnicze sygnały z kosmosu

Do tej pory naukowcy odnotowali wiele szybkich błysków radiowych, czyli niezwykle silnych, trwających milisekundy wybuchów promieniowania, które są rejestrowane na falach radiowych. Zauważyli jednak, że tylko niewielka ich część się powtarza. Większość "wybuchała" tylko raz. Space.com zwraca uwagę, że m.in. z tego powodu astronomowie zaczęli zastanawiać się, czy za ich powstawanie odpowiadają takie same przyczyny. Do poznania odpowiedzi na takie pytanie potrzebne było zdobycie większej ilości informacji o powtarzających się FRB.

W najnowszym badaniu przeanalizowano dane zgromadzone przez obserwatorium CHIME dzięki radioteleskopowi nowej generacji. Urządzenie znajdujące się w Dominion Radio Astrophysical Observatory (DRAO) w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie posiada duże pole widzenia i szeroki zakres częstotliwości, co ułatwia wykrywanie FRB. To w połączeniu z wykorzystaniem nowego algorytmu grupowania pozwoliło znaleźć dowody na istnienie kolejnych 25 powtarzających się szybkich błysków radiowych. Zdarzenia zostały zarejestrowane między 30 września 2019 r. a 1 maja 2021 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Sławosz Uznański opowiada, jak został rezerwowym astronautą ESA

Przeczesaliśmy dane, aby znaleźć każde wykryte do tej pory powtarzające się źródło, w tym te mniej oczywiste - przekazał Ziggy Pleunis zaangażowany w badanie. Dodał: - te nowe narzędzia były niezbędne w tym badaniu, ponieważ możemy teraz dokładnie obliczyć prawdopodobieństwo, że dwa lub więcej rozbłysków pochodzących z podobnych miejsc nie jest tylko zbiegiem okoliczności. Powinno to być bardzo przydatne w przyszłych podobnych badaniach.

Już wcześniej astronomowie zauważyli, że wspomniane FRB różnią się między sobą czasem trwania oraz zakresem częstotliwości, co sugerowało inne pochodzenie. Najnowsze badania rzucają nowe światło na sprawę, ponieważ naukowcy uważają, że wszystkie FRB mogą być powtarzalnymi zjawiskami. Wiele z nich cechuje po prostu mniejsza aktywność i wytwarzają mniej niż jeden rozbłysk tygodniowo. Dodatkowo pozornie jednorazowe FRB nie były obserwowane wystarczająco długo, aby zarejestrować kolejny rozbłysk.

Wiedza na temat powtarzalnych FRB może być istotna dla astronomów. Otwiera nowe ścieżki do ich dokładniejszych obserwacji. Przykładowo, astronomowie mogą wykorzystać bardziej zaawansowane teleskopy do rejestrowania szybkich rozbłysków radiowych, niż ten, który pozwolił na ich wykrycie. Dzięki temu w przyszłości możliwa będzie weryfikacja teorii na temat ich powstawania. Eksperci sądzą, że pochodzą one spoza naszej Drogi Mlecznej i najprawdopodobniej powstają z pozostałości po śmierci gwiazd. Pojawiają się też hipotezy związane z pulsarami, magnetarami, a nawet komunikacją pozaziemską.

Badając szczegółowo powtarzające się źródła FRB, możemy badać środowiska, w których zachodzą te eksplozje, i lepiej rozumieć końcowe etapy życia gwiazdy. Możemy również dowiedzieć się więcej o materii, która jest wyrzucana przed i podczas śmierci gwiazdy, a następnie jest zwracana do galaktyk, w których żyją FRB - wyjaśnił Pleunis.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragedia na wieczorze kawalerskim. 29-latek zmarł na oczach ojca
Przerażające odkrycie na posesji w Jaworznie. "Niedopuszczalne warunki"
Złowili gigantycznego rekina. Nagranie trafiło do sieci
Jak barwić jajka na Wielkanoc? O tym sposobie mało kto wie
Premier Litwy apeluje do krajów regionu. Chodzi o sankcje wobec Rosji
Sześciu Etiopczyków w pociągu. Niemcy zawrócili ich do Polski
Za 6 dni Wielkanoc. Czy przed świętami trzeba iść do spowiedzi?
Tragedia w Pszowie. Taki trop bada prokuratura
Iga Świątek wciąż za Sabalenką. Hubert Hurkacz ze spadkiem
Była już noc. Pojawili się na plaży w Gdańsku
Znaleźli to w domu 46-latka. Prowadził nielegalne poszukiwania
Katastrofa samolotu w USA. Ujawnili nazwiska sześciorga ofiar
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić