Nubia jest krainą, której poszukiwać należy w północnym Sudanie. Obecnie nieistniejąca, ale w średniowieczu stanowiła ostoję chrześcijaństwa w morzu islamu. Okazuje się, że do Nubii dotarła sztuka tatuażu i mogła mieć ona wymiar religijny.
Cmentarze klasztoru w Ghazali
W latach 2012–2018 polsko-sudański zespół archeologów odwiedził tę okolice, obierając za cel klasztor w Ghazali. Niezwykłego znaleziska dostarczyły jednak otaczające go cmentarze.
Tamtejsze szczątki ludzkie są obecnie poddawane badaniom w laboratoriach bioarcheologii Polskiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Podczas dokumentacji fotograficznej naukowców zaintrygowała prawa stopa, jednego z pochowanych w Ghazali mężczyzn.
Tatuaż przedstawiający Chrystusa
Obecne na niej znamię okazało się tatuażem o charakterystycznej symbolice.
Są to greckie litery Alfa i Omega, ale także Chi oraz Rho. Jest to chystogram (monogram imienia Chrystus: Chi-Rho), któremu towarzyszy chrześcijański symbol początku i końca (Alfa i Omega).
Tatuaż wskazuje, że jego właściciel był chrześcijaninem, ale niekoniecznie mnichem. Jego ciało spoczywało w pobliżu klasztoru, ale na cmentarzu, z którego mogła korzystać okoliczna ludność.
Użyta symbolika nie dziwi. Datowanie radiowęglowe wskazuje, że zmarły żył pomiędzy 667 a 774 rokiem. Grecki monogram Chi-Rho stał się popularny wśród chrześcijan za panowania cesarza Konstantyna (od około 325 roku). Zagadką podostaje jednak, dlaczego został wytatuowany.
Zobacz także: Uwięzione w morzu skarby faraonów
Chrześcijański tatuaż religijny
Nie była to popularna praktyka w średniowiecznej Nubii. Tatuaż zmarłego jest drugim przykładem, na jaki trafiono w tym rejonie. Naukowcy zwracają też uwagę, że istotna może być jego lokalizacja na wierzchu prawej stopy.
Nie jest to miejsce, w którym stygmatyzacja ma duże znaczenie społeczne. Wydaje się zaś, że odpowiada ono punktom wbicia gwoździ w ciało krzyżowanego Chrystusa.
Jeśli ta hipoteza jest słuszna, tatuaż był czymś intymnym i istotnym religijnie. Formą pokuty, symbolem nawrócenia lub innego rodzaju, ważnego dla zmarłego, przeżycia mistycznego.
Zobacz także: Zagadka starożytnego rowerzysty rozwiązana
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.