Zdjęcie, które szybko rozpowszechniło się w sieci, powstało wczesnym rankiem w sobotę, 15 kwietnia. W internecie można znaleźć też inne materiały pokazujące szybko wznoszący się w górę niebieski wir.
Jak się okazuje, za jego powstaniem najprawdopodobniej stoi firma należąca do Elona Muska. Kilka godzin wcześniej SpaceX z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystrzelił dwustopniową rakietę Falcon 9, która w ramach misji Transporter-7 wynosiła na orbitę dziesiątki satelitów.
Jak donosi Science Alert, niedługo po starcie od rakiety odłączył się pierwszy stopień, który został bezpiecznie odzyskany przez SpaceX. Drugi stopień kontynuował podróż, a po wykonaniu powierzonej mu misji, rozpoczął swój lot powrotny na Ziemię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwis zaznacza, że trajektoria jego lotu przypominała właśnie spiralę, a wypuszczane przez niego do górnych warstw atmosfery resztki paliwa mogły przyczynić się do powstania małych, odbijających światło kryształów.
Przypomina również, że podobne wiry pojawiały się na niebie w związku ze startami rakiet od lat.
SpaceX na razie nie zabrało głosu w sprawie świecącego wiru. Warto jednak przypomnieć, że podobne zdarzenia miało miejsce na początku lutego 2023 r.
Wówczas astronomowie obsługujący japoński Teleskop Subaru, który znajduje się w obserwatorium na Hawajach, również zauważyli tajemniczy wir.
Informowali, że ich zdaniem zjawisko ma związek z wojskowym satelitą Sił Kosmicznych USA, wyniesionym przez SpaceX na niską orbitę okołoziemską.
Zwłaszcza, że lokalizacja tajemniczego wiru odpowiadała miejscu, w którym miał znajdować się drugi stopień rakiety SpaceX po jej wystrzeleniu.
Sarty misji kosmicznych realizowanych przez SpaceX często są widowiskowymi zdarzeniami, które dostarczają wielu emocji fanom obserwacji nocnego nieba. Czasami również tym zlokalizowanym w Polsce.
Przykładowo, w sierpniu 2022 r. nad Polską można było zobaczyć rakietę Falcon 9 w towarzystwie satelitów Starlink. Kosmiczne obiekty były widoczne nad naszym krajem w związku z 21. misją wyniesienia satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską w 2022 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.