Wzrost temperatury głowy i tkanek, wpływ na przemianę wolnych rodników - to tylko niektóre z efektów, jakie niesie ze sobą zbytnia ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne.
Długa rozmowa przez telefon? Lepiej przez słuchawki
Namacalnym dowodem tego, jak promieniowanie wpływa na nasz organizm, jest choćby rozmowa przez telefon. Jeśli rozmawiamy dłuższą chwilę i przez ten cały czas mamy telefon przy uchu - możemy poczuć, że temperatura naszej głowy jest wyższa, niż wcześniej.
Wartość promieniowania elektromagnetycznego jest wyrażana w wartościach SAR w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała. W Europie dopuszczalny limit SAR to 2 W/kg. Jeszcze ostrzejszy jest on w USA - tam wynosi 1,6 W/kg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ranking najbardziej promieniotwórczych telefonów
Ranking, w którym sprawdzono promieniowanie poszczególnych modeli telefonów, sporządził Niemiecki Urząd Federalny ds. Ochrony przed promieniowaniem. Znalazło się na nim aż 15 modeli.
- Motorola Edge (2020) - 1,79 W/kg
- ZTE Axon 11 5G - 1,59 W/kg
- OnePlus 6T - 1,55 W/kg
- Sony Xperia XA2 Plus - 1,41 W/kg
- Google Pixel 3 XL - 1,39 W/kg
- Google Pixel 4a - 1,37 W/kg
- Oppo Reno5 5G - 1,37 W/kg
- Sony Xperia XZ1 Compact - 1,36 W/kg
- Google Pixel 3 - 1,33 W/kg
- OnePlus 6 - 1,33 W/kg
- ZTE Axon 7 mini - 1,29 W/kg
- Huawei P smart - 1,27 W/kg
- OnePlus 9 - 1,26 W/kg
- Huawei Nova 2 - 1,25 W/kg
- Sony Xperia XZ Premium - 1,21 W/kg
Zwróćmy jednak uwagę na podstawową kwestię - żaden z tych telefonów nie przekroczył europejskiej normy odnośnie promieniowania. Mało tego, oprócz zwycięzcy rankingu, pozostałe telefony mogą zostać uznane za bezpieczne także w USA.
Promieniowanie otacza nas na co dzień. Promieniują telewizory, kuchenki mikrofalowe czy wspomniane telefony komórkowe. Istnieją też naturalne źródła promieniowania elektromagnetycznego, jak choćby burza z piorunami czy też...nasz własny mózg!
Czytaj także: Często sięgasz po telefon? Możesz mieć problemy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.