Odnawialne źródła energii - co to jest?
Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE), jak podpowiada sama nazwa są to naturalne zasoby energii, które mogą się w dość szybkim czasie samodzielnie odbudować. Nie musimy się martwić, że OZE wyczerpią się za naszych czasów, nie dojdzie do tego również za życia naszych dzieci i wnucząt. Pozyskiwanie źródeł odnawialnych jest w 100% ekologicznie, dzięki czemu nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska.
Czytaj także: Dieta ketogeniczna - na czym polega?
Odnawialne i nieodnawialne źródła energii - różnice
Między odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii są kluczowe różnice. Przede wszystkim w przypadku odnawialnych źródeł nie trzeba się martwić to, że się wyczerpią. Korzystanie z ich zasobów nie powoduje zanieczyszczenia gleby, powietrza, wody, a także innych naturalnych ekosystemów. W czasach, gdy dbanie o środowisko jest tylko potrzebą, ale wręcz obowiązkiem, OZE staje na wysokości zadania. Zarówno pozyskanie, jak i przetwarzanie OZE nie przyczynia się do skażenia środowiska. Dodatkowo, instalacje nie wymagają zazwyczaj złożonego montażu, zawiłej obsługi czy konserwacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie są odnawialne źródła energii?
W dzisiejszych czasach działalność wszystkich gałęzi w gospodarce opiera się o wykorzystanie energii. Dzięki tej energii możliwe jest zasilanie różnorodnych urządzeń i praca na nich. W naszym kraju energię czerpie się korzystając przede wszystkim z nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel brunatny i kamienny. Zużycie węgla w Polsce szacuje się na 80%.
Mimo tego, że coraz więcej osób docenia OZE i decyduje się na korzystanie z ich zasobów, udział OZE nadal jest bardzo mały. W 2018 r. ich udział w produkowaniu energii stanowił 10,9%. W ciepłownictwie i chłodnictwie wynosił on 14,6%, zaś w wytwarzaniu energii elektrycznej - 13,91%.
Ekolodzy przewidują, że w Polsce mocno rozwinie się ten temat za sprawą pierwszych farm wiatrowych na morzu, a także dzięki innym inwestycjom.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Odnawialne źródła energii w Polsce
Odnawialne źródła energii w Polsce to głównie fotowoltaika – jest to widoczny w naszym kraju trend, który przoduje od kilku lat. Zgodnie z danymi Agencji Rozwoju Energetyki, pod koniec 2021 roku moc zainstalowana w fotowoltaice stanowiła 7,6 GW, a w pierwszym kwartale 2022 wynosiła znacznie więcej: 9,6 GW. Przyczyn tego rozwoju jest zapewne kilka, ale z pewnością duże znaczenie miały zmiany dotyczące sposobu rozliczeń i możliwych upustów.
Czytaj także: 10 najlepszych miejsc na wakacje w Polsce
Poza fotawoltaiką, OZE w Polsce to także elektrownie wiatrowe, które produkują 7184,6 MW, elektrownie wodne (976,6 MW), elektrownie biogazowe i na biomasę.
Na terenie kraju znajdują się też ciepłownie geotermalne - najpopularniejsze w Uniejowie, w Mszczonowie, Pyrzycach, Poddębicach i Stargardzie. Największa ciepłownia geotermalna zlokalizowana jest na Podhalu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.