Wraz z boom na popularyzację sztucznej inteligencji, które miało miejsce w ubiegłym roku, czołowe koncerny technologiczne pracują nad udoskonalenie swoich produktów pod zupełnie nowe zastosowania - często przekraczające granicę wyobraźni laików. Teraz Nvidia wychodzi na prowadzenie w tym wyścigu.
Ogłoszenie nowinek wywołało ogromne poruszenie nie tylko w społeczności zainteresowanej nowinkami technologicznymi. Transmisję z konferencji GPU Technology Conference (GTC) w kalifornijskim San Jose zobaczyło już ponad 13 milionów widzów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szef koncernu Jensen Huang zaprezentował nowy superkomputer DGX SuperPOD, który będzie stosowany do uczenia sztucznej inteligencji. Sprzęt ten potrafi przetwarzać ogromne ilości danych i wykonywać skomplikowane obliczenia o wiele razy szybciej niż zwykłe komputery.
Jest to kluczowe, ponieważ uczenie maszynowe i głębokie sieci neuronowe, które są podstawą AI, wymagają dużej mocy obliczeniowej. Im jej więcej, tym większe możliwości.
To co zaskoczyło wszystkich zgromadzonych, to fakt, iż maszyna będzie napędzana zupełnie nowymi, ultraszybkimi czipami "Grace Blackwell".
Według szefa Nvidii ten najnowszy półprzewodnik, będzie w pełni demokratyzował programowanie i wykonywanie projektów, które bez specjalistycznej wiedzy, znajomości oprogramowania były niemożliwe do realizacji. Huang powiedział, że użytkownik komputera z takim chipem, będzie w stanie wygenerować wideo 3D tylko i wyłącznie na podstawie polecenia głosowego.
Czip Blackwell jest dwukrotnie szybszy niż poprzednik, Hopper. I co kluczowe, prowadzi obliczenia w sieci – powiedział Jensen Huang.
W ciągu ostatnich pięciu dni akcje Nvidia poszybowały o 6 procent, a kolejka korporacji (m.in. Google, Amazon, Oracle) ustawiła się po zakup nowych czipów. Czas pokaże co przyniesie przyszłość oraz jaka będzie odpowiedź konkurencji, chociażby z Chin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co superkomputery mają uczyć AI?
Sztuczna inteligencja to możliwość naśladowania przez system komputerowy funkcji poznawczych - używa funkcji matematycznych i logiki, aby symulować rozumowanie. Superkomputery udoskonalają jej działanie oraz skuteczność, przez swoją moc obliczeniową, co powoduje, że ryzyko błędu w symulacji jest ograniczane do minimum.
Nowe technologie mogą przyspieszyć postęp w różnych dziedzinach m.in. medycynie, naukach ścisłych, przemyśle, ekonomii czy nawet wojskowość, gdzie złożoność danych i potrzeba przetwarzania dużych ilości informacji są szczególnie istotne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.