Zapytani o to, jaki jest największy wodospad na świecie odruchowo odpowiadamy, jak przez mgłę pamiętając szkolne lekcje geografii, że chodzi o Niagarę.
Media, reklama, zakupy - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś.
Okazuje się jednak, że oprócz lądowych wodospadów, o których uczono nas w szkole, są też podwodne, niewidoczne kaskady, które swoim rozmiarem znacząco przewyższają to, co zbadano na lądzie.
Naukowcy przekonują, że do największych z podwodnych wodospadów jest ukryty przed ludzkimi oczami pod wodą w Cieśninie Duńskiej między Islandią a Grenlandią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten podwodny wodospad jest największym znanym dziś podwodnym wodospadem. Co sekundę zrzuca około 5 milionów metrów sześciennych zimnej wody z Oceanu Arktycznego do Atlantyku!
W tym miejscu woda spada z Morza Grenlandzkiego do Morza Irmingera na wysokości ponad 3 kilometrów, a to stanowi ponad trzykrotnie większą wysokość od słynnego wodospadu Angel Falls w Wenezueli. Wodospad jest również niezwykle szeroki, rozciąga się na blisko 100 mil, czyli 160 kilometrów.
Skąd biorą się tego typu zjawiska w naturze? Według ekspertów z National Ocean Service, ma to związek z temperaturą wody. Zimna jest gęstsza, a tym samym zostaje wepchana pod strumień cieplejszych prądów i uderza z mocą wodospadu.
W miarę nasilania się zmian klimatycznych oceany stają się coraz cieplejsze i następuje większy napływ słodkiej wody, a także mniejsze tworzenie się lodu morskiego. To skutkuje zmniejszeniem objętości zimnej, gęstej wody spływającej w dół, ostrzegają naukowcy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.