Naukowcy zidentyfikowali pod Wieżą Zegarową Zamku Książąt Pomorskich pozostałości kości zwierzęcych (kości bydła). Znalezisko potwierdza hipotezę, którą archeolodzy stawiali już lata temu i zgodnie z którą osada na wspomnianym Wzgórzu Zamkowym, z której rozwinął się Szczecin, istniała już na przełomie VIII i IX wieku.
Czytaj także: Zbadali grobowiec Majów. Odkrycie zszokowało archeologów
Odkrycia w Szczecinie dokonano podczas prac związanych z modernizacją renesansowego zamku. Po wykopaniu kości bydła, znalezisko zostało przekazane do specjalistycznego laboratorium w Poznaniu, gdzie w dalszej kolejności uczeni poddali je analizie radiowęglowej. Wyniki badań potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia archeologów.
To rewelacja! Niezależne, pierwsze tak dokładne wyniki, które potwierdzają, że wcześniejsze datowania archeologiczne były prawidłowe. W dodatku na ich podstawie możemy precyzyjniej twierdzić, że osada w tym miejscu istniała w okresie od 771 do 886 lub od 771 do 893 r. – mówił Marek Dworaczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN ze Szczecina.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dotychczas archeolodzy podobnie szacowali okres powstania osady, która zapoczątkowała istnienie Szczecina, jednak nie mieli dowodów potwierdzających swoją teorię. Datowali osadę na Wzgórzu Zamkowym wyłącznie na podstawie fragmentów naczyń etc. Obecnie stosowane badania radiowęglowe i dendrochronologiczne (datowanie przyrostów rocznych drewna) pozwalają z niebywałą dokładnością (co do roku) uzyskać wiek wybranych obiektów.
Osada, której wiek szacuje się na okres od VIII do IX wieku, miała w kolejnych stuleciach przyczynić się do rozwinięcia Szczecina. To właśnie w tym miejscu powstało półmilionowe dziś miasto o powierzchni przekraczającej 300 km kwadratowych. Dworaczyk podkreśla, że w piwnicach Wieży Zegarowej zamku planowany jest kolejny wykop, który z pewnością pozwoli odkryć kolejne źródła z czasów pra-Szczecina.
– Uzyskane dzięki kolejnemu wykopowi próbki potwierdzą obecne ustalenia, a większa liczba takich datowań sprawi, że o powstaniu na obecnym Wzgórzu Zamkowym osady w końcu VIII wieku bądź na przełomie VIII i IX wieku będziemy mówić z prawdopodobieństwem bliskim 100 proc. – podkreśla Dworaczyk.
Czytaj także: Mroczne zjawisko w lasach. Czym są "czarcie miotły"?
Na temat Szczecina, który ma być "najstarszym i najznamienitszym miastem Pomorza" wypowiadali się już w XII wieku biografowie. Archeolog zwraca uwagę, że tak o pomorskim mieście pisał m.in. św. Otton. Kolejne wykopaliska mogą w przyszłości ze 100-procentową pewnością potwierdzić wiek osady, która zapoczątkowała Szczecin.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.