Zgodnie z biblijnym przekazem Jezus miał m.in. przywrócić w mieście Betsaida wzrok niewidomemu. Z opisów, które znajdziemy w Nowym Testamencie wynika, że miasto miało znajdować się w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego, zwanego niekiedy Morzem Galilejskim. To właśnie po tym jeziorze, według Ewangelii, miał chodzić Jezus. Archeolodzy nie są jednak zgodni w kwestii lokalizacji Betsaidy.
Obecnie specjaliści wskazują dwa główne miejsca jako najbardziej prawdopodobne pozostałości starożytnej metropolii. Są to oddalone od siebie o ok. 2 km stanowiska archeologiczne et-Tell i el-Araj. Pierwsza z tych lokalizacji liczy ponad 3 tys. lat. Osada jest uważana za miejsce biblijne przez zespół naukowców z University of Nebraska Omaha, którzy od 1987 roku prowadzą wykopaliska w jej ruinach.
Argument, że to właśnie et-Tell jest pozostałością Betsaidy wydawał się tak przekonujący, że w połowie lat 90. rząd Izraela ogłosił, iż to właśnie tu znajdowało się biblijne miasto. Na korzyść et-Tell przemawiały przede wszystkim jej lokalizacja oraz rozmiary.
Archeologiczna debata o "mieście Jezusa"
W ostatnich latach władze Izraela zdystansowały się jednak od tej opinii, ponieważ znaleziska w el-Araj spowodowały, iż pojawiły się wątpliwości co do faktycznej lokalizacji Betsaidy. Obecnie rząd tego kraju wspomina o bardzo ogólnym obszarze obejmującym dwa stanowiska archeologiczne. Jodi Magness, profesor na Wydziale Studiów Religijnych na University of North Carolina Chapel Hill, która nie jest związana z wykopaliskami w żadnym z tych miejsc twierdzi jednak, iż istnieją "stosunkowo skąpe" dowody na to, że w czasach Jezusa et-Tell była kwitnącą i rozwiniętą osadą.
Jej zdaniem pozostałości z epoki żelaza (1200 p.n.e. do 550 p.n.e.) są w et-Tell "bardzo znaczące" i wskazują, że było to wówczas duże miasto. Pozostałości z okresu wczesnego cesarstwa rzymskiego mogą jednak sugerować, że w tym czasie osada była niewielka. Tymczasem biblijne przekazy wskazują, że Betsaida była sporą i zaludnioną miejscowością.
Czytaj także: Osobisty dramat Ziobry. Chodzi o COVID-19
Innego zdania jest Ramie Arav, profesor religioznawstwa na Uniwersytecie Nebraska Omaha, który od 1987 r. kieruje wykopaliskami w et-Tell. W jego opinii obejmujące okres cesarstwa znaleziska w tym miejscu są znaczne i obejmują m.in. rzymską świątynię. Naukowiec twierdzi, że budowla została wzniesiona po tym, jak zmieniono nazwę Betsaida na Julias (na cześć Julii, żony cesarza Oktawiana Augusta).
Specjalizujący się w archeologii biblijnej David Graves z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii ma jeszcze inne spojrzenie na kwestię "miasta Jezusa". W jego ocenie zarówno et-Tell, jak i el-Araj, są pozostałością tej samej osady. W rozmowie z serwisem Live Science naukowiec stwierdził, że pierwsza z tych lokalizacji mogła być główną częścią miasta, a druga stanowiła należący do Betsaidy port. Inni naukowcy, którzy uczestniczą w debacie na ten temat powiedzieli, że wstrzymują się z zajęciem ostatecznego stanowiska do czasu przeprowadzenia kolejnych badań archeologicznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.