Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Adam Gaafar | 

To tu Jezus miał dokonać cudów. Próbują ustalić lokalizację miasta

75

Archeolodzy próbują ustalić lokalizację starożytnego miasta Betsaida. To tam, według Ewangelii, Jezus miał dokonać niektórych ze swoich największych cudów.

To tu Jezus miał dokonać cudów. Próbują ustalić lokalizację miasta
Archeolodzy szukają miasta, w którym Jezus dokonywał swoich cudów (East News, Everett Collection)

Zgodnie z biblijnym przekazem Jezus miał m.in. przywrócić w mieście Betsaida wzrok niewidomemu. Z opisów, które znajdziemy w Nowym Testamencie wynika, że miasto miało znajdować się w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego, zwanego niekiedy Morzem Galilejskim. To właśnie po tym jeziorze, według Ewangelii, miał chodzić Jezus. Archeolodzy nie są jednak zgodni w kwestii lokalizacji Betsaidy.

Obecnie specjaliści wskazują dwa główne miejsca jako najbardziej prawdopodobne pozostałości starożytnej metropolii. Są to oddalone od siebie o ok. 2 km stanowiska archeologiczne et-Tell i el-Araj. Pierwsza z tych lokalizacji liczy ponad 3 tys. lat. Osada jest uważana za miejsce biblijne przez zespół naukowców z University of Nebraska Omaha, którzy od 1987 roku prowadzą wykopaliska w jej ruinach.

Argument, że to właśnie et-Tell jest pozostałością Betsaidy wydawał się tak przekonujący, że w połowie lat 90. rząd Izraela ogłosił, iż to właśnie tu znajdowało się biblijne miasto. Na korzyść et-Tell przemawiały przede wszystkim jej lokalizacja oraz rozmiary.

Archeologiczna debata o "mieście Jezusa"

W ostatnich latach władze Izraela zdystansowały się jednak od tej opinii, ponieważ znaleziska w el-Araj spowodowały, iż pojawiły się wątpliwości co do faktycznej lokalizacji Betsaidy. Obecnie rząd tego kraju wspomina o bardzo ogólnym obszarze obejmującym dwa stanowiska archeologiczne. Jodi Magness, profesor na Wydziale Studiów Religijnych na University of North Carolina Chapel Hill, która nie jest związana z wykopaliskami w żadnym z tych miejsc twierdzi jednak, iż istnieją "stosunkowo skąpe" dowody na to, że w czasach Jezusa et-Tell była kwitnącą i rozwiniętą osadą.

Jej zdaniem pozostałości z epoki żelaza (1200 p.n.e. do 550 p.n.e.) są w et-Tell "bardzo znaczące" i wskazują, że było to wówczas duże miasto. Pozostałości z okresu wczesnego cesarstwa rzymskiego mogą jednak sugerować, że w tym czasie osada była niewielka. Tymczasem biblijne przekazy wskazują, że Betsaida była sporą i zaludnioną miejscowością.

Innego zdania jest Ramie Arav, profesor religioznawstwa na Uniwersytecie Nebraska Omaha, który od 1987 r. kieruje wykopaliskami w et-Tell. W jego opinii obejmujące okres cesarstwa znaleziska w tym miejscu są znaczne i obejmują m.in. rzymską świątynię. Naukowiec twierdzi, że budowla została wzniesiona po tym, jak zmieniono nazwę Betsaida na Julias (na cześć Julii, żony cesarza Oktawiana Augusta).

Specjalizujący się w archeologii biblijnej David Graves z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii ma jeszcze inne spojrzenie na kwestię "miasta Jezusa". W jego ocenie zarówno et-Tell, jak i el-Araj, są pozostałością tej samej osady. W rozmowie z serwisem Live Science naukowiec stwierdził, że pierwsza z tych lokalizacji mogła być główną częścią miasta, a druga stanowiła należący do Betsaidy port. Inni naukowcy, którzy uczestniczą w debacie na ten temat powiedzieli, że wstrzymują się z zajęciem ostatecznego stanowiska do czasu przeprowadzenia kolejnych badań archeologicznych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić