Oszustwa związane z wiadomościami SMS w ostatnich miesiącach stały się prawdziwą plagą, a wiele kampanii społecznych i internetowych bardzo mocno zaczęły uczulać na takie niebezpieczeństwa. Rodzajów jest wiele - podszywanie się pod banki czy członków rodziny, linki mające kierować nas do płatności za produkty, czy nawet wiadomości, nad którymi wyświetlają się informacje o źródłach rządowych.
Na szczęście świadomość społeczeństwa, a w szczególności osób starszych, które na takie oszustwa są niestety najmocniej podatne, nieustannie się zwiększa, a co za tym idzie, możemy mówić o coraz mniejszej liczbie przypadków, gdy oszuści otrzymują to, czego chcieli.
Czytaj również: Załatw sprawy w urzędzie, nie wychodząc z domu. Nie masz profilu zaufanego? Załóż tymczasowy
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie powinien również dziwić fakt, że za "scam" wzięło również wiadomość, która trafiła do wielu Polaków w czwartek 19 października. Nadawcą ma być rzekomo PZePUAP, a jego treść w głowach niektórych osób uruchomiła lampkę alarmową.
"Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023 r. Przedłuż jego ważność po zalogowaniu na konto"
Podany jest również link do strony internetowej, które ma zawierać więcej informacji i podstawę prawną. Czy po wejściu na stronę w mailu pieniądze znikną nam z konta? A może ściągniemy w taki sposób wirusa na swój telefon? Okazuje się, że nic z tych rzeczy.
Jak podaje portal Niebezpiecznik, SMS rzeczywiście jest autorstwa systemu ePUAP. Powód jego wysłania jest dość prozaiczny.
Zgłaszacie nam dziś od rana takie SMS-y jako scam, ale... To jest oficjalny SMS z ePUAP-u; Profil Zaufany faktycznie Wam wygasa. Jak się dowiedzieliśmy, ta oficjalna SMS-owa kampania dotyczy Profili Zaufanych, które zostały założone zdalnie w trakcie pandemii lub takich, których długość została w tym czasie automatycznie wydłużona. Innymi słowy, jeśli chcecie zachować swój PZ, zalogujcie się na stronie PZ i go sobie przedłużcie.
Tym razem więc nie ma powodów do obaw, co wcale nie oznacza, że w przestrzeni wirtualnej nie powinniśmy być czujni. W takich sytuacjach, jak ta powyżej lepiej krytycznie założyć, że coś może być niebezpieczeństwem dla naszej prywatności, jeżeli wygląda podejrzanie.
Czytaj również: Które konto osobiste wybrać i dlaczego? Podpowiadamy