Bombowiec B-21 "Raider" został wykonany w technologii stealth, która ogranicza możliwość jego wykrycia do minimum. Samolot jest zdolny do przenoszenia pocisków konwencjonalnych i atomowych. B-21 charakteryzuje się dużym zasięgiem. To jednak dopiero początek. "Raider" może przeprowadzać misje rozpoznawcze i zostać wykorzystany do przeprowadzenia ataków elektronicznych.
B-21 po raz pierwszy wzbił się w powietrze w ubiegłym roku. Jednak dopiero teraz poddawany jest testom w locie, co potwierdziła rzeczniczka amerykańskich Sił Powietrznych. Ann Stefanek nie ukrywa, że jest to najbardziej krytyczny moment testów. Amerykańskie lotnictwo zdecydowało się na zakup 100 bombowców B-21.
Liczba maszyn nie wydaje się szczególnie duża, ale jak wskazują przedstawiciele amerykańskich sił zbrojnych, ma to swoje uzasadnienie. Przedstawiciele Sił Powietrznych zasugerowali, że nierozsądne byłoby angażowanie się w zakup większej liczby tych samolotów, ponieważ technologia prawie na pewno znacznie się rozwinie w międzyczasie i trzeba być na to przygotowanym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
B-21 "Raider" jest produkowany przez koncern technologiczny i obronny Northrop Grumman Corporation. Jak przypomina "Rzeczpospolita", to właśnie to przedsiębiorstwo wygrało konkurs, pokonując konsorcjum składające się z Boeing i Lockheeed Martin.
To nie jedyna nowość. Amerykanie potwierdzili użycie nowych rakiet
Bombowiec B-21 "Raider" nie jest jedyną nowością. Strona amerykańska potwierdziła, że w trakcie ostatniego zmasowanego ataku Iranu na Izrael wykorzystała nowe rakiety antybalistyczne. Cytowany przez Business Insider sekretarz Marynarki Wojennej Carlos Del Toro wskazał, że wystrzelone przez Teheran rakiety balistyczne strącono za pomocą pocisków Standard Missile 3 (SM-3).
Strzelaliśmy SM-2, strzelaliśmy SM-6, a w weekend SM-3, żeby faktycznie przeciwdziałać zagrożeniu rakietami balistycznymi, które nadeszło z Iranu — powiedział Del Toro senatorom w ramach Senackiej Podkomisji Obrony.
Wyjątkowość SM-3 polega na tym, że jako jedyne standardowe pociski, zostały zaprojektowane tak, żeby działać w próżni i zestrzeliwać pociski przeciwnika znajdujące się na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.