Wprowadzane zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i ograniczyć pole manewru oszustom podszywającym się pod instytucje i firmy. Przyjęcie ustawy przez Sejm nastąpiło latem ubiegłego roku, ale dopiero teraz wchodzi ona w życie. Na pełne wdrożenie przepisów musimy jednak poczekać jeszcze kilka tygodni.
Jedną z ważniejszych zmian jest to, że od teraz telekomy będą miały obowiązek blokowania wiadomości SMS zawierających fałszywe nadpisy z nazwą istniejącej instytucji. Za przykład może posłużyć "e-US" używany przez Krajową Administrację Skarbową. Będzie mogła z niego korzystać jedynie KAS.
Podobne zabezpieczenia mają obowiązywać w przypadku banków czy serwisów internetowych. Cyberprzestępcy bardzo chętnie korzystali z tego rodzaju oszustw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", "nadpisywanie nadawcy SMS-a było dodatkowo skuteczne, bo na telefonach z systemem Android SMS-y od nadawcy o tej samej nazwie zapisują się w jednym wątku. Oznacza to, że prawdziwe SMS-y od banku lub serwisu internetowego mieszały się z tymi wysłanymi przez przestępców, co skutecznie utrudniało ich identyfikację".
Kolejnym ważnym elementem jest utworzenie wykazu numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych. Inaczej jest on nazywany "wykazem DNO" (ang. Do Not Originate). Na numery z tej listy będzie można zadzwonić, ale nie będzie można z nich wykonać połączenia wychodzącego. Ma to ograniczyć możliwość podszywania się oszustów pod numery np. infolinii banków, urzędów czy wspomnianej powyżej KAS.
Oszuści często korzystali z tej możliwości i dzwoniąc do potencjalnej ofiary, podszywali się np. pod pracownika banku i zapewniali, że może sprawdzić numer telefonu na stronie instytucji, który faktycznie się zgadzał.
Czytaj także: Dostajesz taki telefon? Natychmiast się rozłącz
Nowe przepisy nakładają na operatorów telefonicznych obowiązek blokowania tego typu połączeń. Telefony znajdą się jednak na liście dopiero po tym, jak instytucje, firmy, banki, urzędy i inne podmioty złożą odpowiedni wniosek.
Od 25 marca bieżącego telekomy mają obowiązek blokowania wiadomości SMS zawierających fałszywe nadpisy. We wrześniu natomiast wejdą w życie obowiązki dotyczące zwalczania fałszywych połączeń głosowych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Wcześniej ma być wdrożony system Telegraf, mający służyć przekazywaniu wzorców fałszywych SMS-ów. Telekomy powinny podłączyć się do niego do 16 kwietnia.
Nowe przepisy mają stanowić ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i ochrony konsumentów przed oszustwami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.