Odkrycia dokonano zupełnie przypadkowo. Jak opisuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu, miecz został odnaleziony w trakcie wywożenia barką urobku pochodzącego z pogłębiania przystani. Sławomir Mularski – właściciel firmy prowadzącej prace – zauważył na hałdzie mułu wyrzuconego przez koparkę zachowany w całości wczesnośredniowieczny miecz.
O znalezisku został powiadomiony Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Włocławku. Zabytek poddano szczegółowej analizie.
Wnioski z przeprowadzonych badań mogą być zaskakujące. I to nie tylko dla Włocławka, ale dla całej Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjątkowe znalezisko
Według przeprowadzonych analiz, miecz jest datowany na X wiek, czyli na okres kształtowania się państwa pierwszych Piastów. \
Broń charakteryzuje się prostym jelcem, który w sposób symetryczny rozszerza się ku końcowi. Głowica tego typu mieczy posiadała najczęściej trójdzielną nakładkę głowicy
Konserwatorzy wykonali zdjęcie rentgenowskie znaleziska. Badania pozwoliły odkryć wyjątkowe szczegóły znajdujące się pod warstwą korozji.
Na głowni miecza widać wyraźnie inskrypcję, jednak szczegóły badania będą znane po oczyszczeniu oraz przeprowadzeniu dokładnych konserwacji. Eksperci podejrzewają, że znalezisko z Włocławka będzie można zaliczyć do słynnych mieczy sygnowanych tajemniczą inskrypcją U[V]LFBERTH, czyli "jednych z najsłynniejszych i zarazem najlepszych, pod względem jakości wykonania głowni, wczesnośredniowiecznych mieczy z terenu Europy." Na terenie dzisiejszej Polski odnaleziono już osiem takich mieczy.
Miecz starszy niż państwo Polskie
Tego typu broń jest datowana na okres pomiędzy 900 a 1000 rokiem i najpewniej pochodzi z północnozachodniej Europy. Mówimy zatem o obszarach Skandynawii bądź pastwa frankijskiego.
Jak tego typu broń znalazła się na terytorium Polski? Historycy podejrzewają silne wpływy skandynawskie, które w tamtym okresie były wyraźne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Warto zwrócić uwagę, że historia Włocławka jest dużo starsza niż fakt lokowania miasta w 1255 roku. Według historyków prawdopodobnie w X wieku, czyli w okresie, na który datowane jest znalezisko, na tym terenie funkcjonował ośrodek grodowy. Przebiegał przez niego szlak handlowy z terenu Kujaw w kierunku ziemi dobrzyńskiej, chełmińskiej oraz dalej w kierunku Prus.
Konserwatorzy wysnuli ciekawą hipotezę. Miecz odkryty we Włocławku mógł stanowić element wyposażenia osoby znajdującej się w gronie ludzi odpowiedzialnych za rozszerzanie władztwa Piastów w X wieku na nowe obszary wykraczające poza Wielkopolskę. Sprawa wymaga jednak dalszych badań i - jak wskazują sami naukowcy - nie zawsze mogą one przynieść oczekiwane rezultaty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.