Na łamach czasopisma naukowego "Communications Biology" ukazały się wyniki analiz szkieletów 11 osób, które znaleziono w 2018 i 2019 r. na cmentarzu Khorig, położonym wysoko w górach w ajmaku (prowincji) chubsugulskim.
Eksperci szacują, że cmentarz był miejscem pochówku elitarnych jednostek i funkcjonował w XIII wieku. Szczątki zostały częściowo odsłonięte przez topniejącą wieczną zmarzlinę. Mimo że liczą ponad 800 lat, były bardzo dobrze zachowane. Wpływ na to miały panujące w regionie temperatury poniżej zera.
Czytaj też: Idziesz do lasu? Patrz uważnie pod nogi
Znalezione groby posiadały bogato zdobione nagrobki, a zmarli byli ubrani w szlachetne materiały, często wzbogacane złotymi dodatkami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z tego też powodu naukowcy uważają, że na cmentarzu w ajmaku chubsugulskim chowano ludzi o wysokim statusie społecznym. Ich szczątki zostały poddane szczegółowym badaniom, które rzucają nowe światło na styl życia oraz dietę arystokratów żyjących w Imperium Mongolskim.
Eksperci przyjrzeli się białkom wyekstrahowanym z kamienia nazębnego 11 osób z Khorig. Analizy wykazały, że spożywały one produkty pochodzenia zwierzęcego - mleko, mięso, krew.
Mleko było pozyskiwane od koni, owiec, kóz, krów, ale też jaków. Naukowcy uważają, że odkrycie spożywania mleka jaków przez ludność z Imperium Mongolskiego ok. 1270 r. n.e. ma ogromne znaczenie.
Zwierzęta, które mogą przetrwać temperatury niższe niż -40°C, a także pozyskiwać wodę, jedząc śnieg i lód, odgrywają dużą rolę w kulturze ludzi żyjących w wysoko położonych regionach wschodniej Eurazji.
Odkrycia pomogły badaczom zweryfikować długoterminowe wykorzystanie tego kultowego zwierzęcia w regionie i jego powiązania z elitarnymi władcami.
Czytaj też: Nagranie z granicy. Pokazali to Białorusinom
Naukowców niepokoi jednak dalsze topnienie wiecznej zmarzliny, a dokładniej mówiąc odsłanianie cennych z historycznego punktu widzenia miejsc i obiektów.
Łatwiej dostępne są bardziej narażone na grabieże. Istnieje ryzyko, że zanim natrafią na nie archeolodzy, zostaną skradzione lub zniszczone, co uniemożliwi przeprowadzenie jakichkolwiek badań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.