Lucas Schmid, student stomatologii ze Szwajcarii, dokonał swojego odkrycia w 2019 r. na niewielkim wzgórzu w Szwajcarii. Niedawno archeolodzy zakończyli prace na tym terenie, znajdując kolejne artefakty. Serwis Live Science, który przypomina tę historię podkreśla, że było to możliwe właśnie dzięki Schmidowi, który skłonił specjalistów do dokładnego zbadania tego miejsca.
Niezwykle rzadkie znalezisko
Specjaliści twierdzą, że sztylet nie znalazł się w ziemi przez przypadek. Według jednej z teorii legionista mógł zakopać go rytualnie na znak podziękowania za zwycięstwo. W miejscu, w którym dokonano odkrycia, legioniści walczyli z retyckimi plemionami. Dotąd znaleziono tylko cztery podobne sztylety na terytoriach należących do Rzymian.
W 2018 r. Schmid zaczął eksplorować teren w pobliżu górskiej wioski Tiefencastel. W rozmowie z serwisem Live Science mężczyzna opowiada, że pewnego razu jego wykrywacz metali wygenerował słaby sygnał, co sugerowało natknięcie się na niewielki przedmiot.
Gdy zaczął jednak kopać, zdał sobie sprawę, że ma do czynienia z dużym obiektem, który znajduje się głęboko. Tym sposobem archeolog-amator odkopał ozdobny sztylet, znajdujący się ok. 30 cm pod ziemią.
Kolejne odkrycia
Mężczyzna zgłosił odkrycie służbie archeologicznej kantonu Archäologischen Dienst Graubünden (ADG), która wcześniej wydała mu pozwolenie na eksplorację tego terenu przy użyciu wykrywacza metali. We wrześniu br. stanowisko, gdzie odkopano sztylet, zostało zbadane przez zespół specjalistów z AGD oraz Uniwersytetu w Bazylei.
Zakończone niedawno prace archeologiczne zaowocowały odkryciem wielu artefaktów rozsianych na terenie o powierzchni 35 tys. metrów kwadratowych. Wśród odkopanych przedmiotów znajdują się m.in. groty włóczni, części tarcz, monety i ćwieki z sandałów na ciężkich podeszwach, które były noszone przez rzymskich legionistów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.