Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zagadka potwora z Loch Ness. Naukowcy mają odpowiedź

83

Czy potwór z Loch Ness istnieje? Jeśli tak, to co to za stworzenie? Jedna z teorii zakłada, że gigant ze szkockiego jeziora jest w rzeczywistości dużym okazem węgorza. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy zatem tzw. Nessie może być węgorzem.

Zagadka potwora z Loch Ness. Naukowcy mają odpowiedź
Potwór z Loch Ness - tzw. zdjęcie chirurga. (Wikimedia Commons)

Na temat potwora z Loch Ness, który pieszczotliwie nazywany jest Nessie, wiadomo tylko tyle, że to kryptyda. Oznacza to, że istnienia potwora nie można potwierdzić ze 100-procentową pewnością, a tylko traktować go jako hipotetyczne stworzenie. Nad ustaleniem tego, czy Nessie rzeczywiście istnieje, pracują kryptozoolodzy.

Naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się jednej z powszechnych teorii, jakoby potwór z Loch Ness był w rzeczywistości ogromnym węgorzem. Jak się jednak okazuje, rozwiązanie zagadki może być o wiele trudniejsze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potwór z Loch Ness to nie węgorz. Naukowcy rozwiązali zagadkę

Floe Foxon z Folk Zoology Society, która prowadziła badania nad bestią z Loch Ness twierdzi, że obaliła "hipotezę węgorza". Wyniki prac badawczych opublikowano w JMIRx Bio i wynika z nich, że tak gigantyczne węgorze nie istnieją.

Szanse na spotkanie w szkockim jeziorze Loch Ness 1-metrowego węgorza wynoszą ok. 1 na 50 000. Oznacza to, że statystycznie obserwacja mniejszych, ale nadal dużych okazów rzeczonych ryb jest możliwa, jednak w Loch Ness można spotkać raczej mniejsze okazy. Generalnie węgorze osiągają średnio od 60 do 80 cm długości.

Warto zaznaczyć, że potwór z Loch Ness ma wedle szacunków nawet 10 metrów długości. W świetle tych doniesień wydaje się więc niemożliwe, aby węgorz urósł do tak dużych gabarytów.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Znalezienie węgorzy większych niż 1-metrowe (w szczególności zgodnych z szacunkami wielkości Nessie) jest właściwie niemożliwe. Prawdopodobieństwo znalezienia tak gigantycznych ryb, które odpowiadałyby za obserwację potencjalnej bestii z Loch Ness, jest praktycznie zerowe.

Skrzyżowanie folkloru i zoologii jest podatne na analizę naukową i może dostarczyć cennych informacji na temat zjawisk antropologicznych, mówi Floe Foxon.

Badania nad Nessie mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia fenomenu potwora z Loch Ness – podsumowuje portal Bio Engineer. Jednocześnie brak jednoznacznej odpowiedzi pozwalającej ustalić, czym tak właściwie jest rzeczona kryptyda, stanowi kontynuację do dalszych poszukiwań nad stworzeniem, które dla wielu jest jedną z największych tajemnic w świecie kryptozoologii.

Autor: NGA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić