Na temat potwora z Loch Ness, który pieszczotliwie nazywany jest Nessie, wiadomo tylko tyle, że to kryptyda. Oznacza to, że istnienia potwora nie można potwierdzić ze 100-procentową pewnością, a tylko traktować go jako hipotetyczne stworzenie. Nad ustaleniem tego, czy Nessie rzeczywiście istnieje, pracują kryptozoolodzy.
Naukowcy postanowili dokładniej przyjrzeć się jednej z powszechnych teorii, jakoby potwór z Loch Ness był w rzeczywistości ogromnym węgorzem. Jak się jednak okazuje, rozwiązanie zagadki może być o wiele trudniejsze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potwór z Loch Ness to nie węgorz. Naukowcy rozwiązali zagadkę
Floe Foxon z Folk Zoology Society, która prowadziła badania nad bestią z Loch Ness twierdzi, że obaliła "hipotezę węgorza". Wyniki prac badawczych opublikowano w JMIRx Bio i wynika z nich, że tak gigantyczne węgorze nie istnieją.
Szanse na spotkanie w szkockim jeziorze Loch Ness 1-metrowego węgorza wynoszą ok. 1 na 50 000. Oznacza to, że statystycznie obserwacja mniejszych, ale nadal dużych okazów rzeczonych ryb jest możliwa, jednak w Loch Ness można spotkać raczej mniejsze okazy. Generalnie węgorze osiągają średnio od 60 do 80 cm długości.
Warto zaznaczyć, że potwór z Loch Ness ma wedle szacunków nawet 10 metrów długości. W świetle tych doniesień wydaje się więc niemożliwe, aby węgorz urósł do tak dużych gabarytów.
Naukowcy nie mają wątpliwości. Znalezienie węgorzy większych niż 1-metrowe (w szczególności zgodnych z szacunkami wielkości Nessie) jest właściwie niemożliwe. Prawdopodobieństwo znalezienia tak gigantycznych ryb, które odpowiadałyby za obserwację potencjalnej bestii z Loch Ness, jest praktycznie zerowe.
Skrzyżowanie folkloru i zoologii jest podatne na analizę naukową i może dostarczyć cennych informacji na temat zjawisk antropologicznych, mówi Floe Foxon.
Badania nad Nessie mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia fenomenu potwora z Loch Ness – podsumowuje portal Bio Engineer. Jednocześnie brak jednoznacznej odpowiedzi pozwalającej ustalić, czym tak właściwie jest rzeczona kryptyda, stanowi kontynuację do dalszych poszukiwań nad stworzeniem, które dla wielu jest jedną z największych tajemnic w świecie kryptozoologii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.