W liczącej sobie ponad 1000 lat Świątyni Panchavarnaswamy w indyjskim stanie Tamil Nadu natknąć się można na wizerunek rowerzysty. O jego obecności na filarze starożytnego obiektu donoszą odwiedzający świątynię boga Śiwy turyści oraz pielgrzymi.
Wizerunek rowerzysty w starożytnej świątyni indyjskiej
Wywołują tym niemałą sensację. Ich relacje kłócą się bowiem ze znanym nam obrazem świata, w którym rowery zaistniały dopiero w 1817 roku. Za pierwszy tego typu pojazd uchodzi Laufmaschine (maszyna do biegania) autorstwa niemieckiego barona Karla von Draisa.
"To było niezwykle zabawne i intrygujące, zobaczyć wizerunek roweru w starożytnej świątyni" - podkreśla odwiedzający budowlę turysta R. Kalaikovana.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płaskorzeźba wydaje się stanowić dowód, że rower wynaleziono w Indiach, a Hindusi posługują się nim od ponad tysiąca lat. Tego faktu nie potwierdzają jednak żadne inne źródła. Co więcej, dyskredytują one podobne przypuszczenia.
Wiek płaskorzeźby z rowerzystą
Pochodzenie zagadkowych postaci wcale nie jest tak sensacyjne. Rowery powstały w Europie, ale pojawiły się w Indiach bardzo szybko dzięki wpływom brytyjskim. Zagościły też na świątynnych rycinach właśnie wtedy.
W archiwach Archaeological Survey of India dostępne są dokumenty potwierdzające renowację Świątyni Panchavarnaswamy w 1920 roku. Pracujący tam rzeźbiarze byli Hindusami, a kultura indyjska ogromnie różni się od europejskiej. Jest bardzo podatna na wpływy, ale nie należy mierzyć jej naszą miarą.
Tamtejszym artystom zdarza się mieszać mit z rzeczywistością, a nawet umieszczać wśród wizerunków indyjskich bogów także postaci święte z obcych im religii. Podobnie prace konserwacyjne w starożytnym obiekcie nie wykluczały inwencji twórczej. Fakt, że rzemieślnicy uzupełnili swoje działania o rycinę odnoszącą się do ich współczesności jest bardzo hinduski.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.