Szybko ustalono, że tajemnicza skrzynka ma prawie 200 lat, została ukryta w 1828 r. Informację o jej znalezieniu podano do wiadomości publicznej 15 sierpnia.
Zaplanowano, że do otwarcia dojdzie 28 sierpnia, a transmisja z wydarzenia będzie prowadzona w serwisie YouTube.
Zainteresowani musieli przełknąć gorzką pigułkę, ponieważ wydawało się, że we wnętrzu nie ma nic poza stwardniałym błotem. Dokładniejsze analizy przyniosły jednak radośniejszą nowinę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Monety w kapsule czasu ukrytej pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
Po analizie zawartości kapsuły czasu przez ekspertów okazało się, że we wnętrzu są cenne przedmioty.
Wprawdzie nie znaleziono wojskowych przedmiotów czy dokumentów, ale udało się wypłukać z błota sześć srebrnych monet i pamiątkowy medal, które też mają dużą wartość historyczną.
Monety pochodzą z lat 1795 - 1828. To nominały od 1 centa do 1 dolara, wszystkie są w dobrym stanie. Medal jest z kolei przedmiotem upamiętniającym budowę kanału Erie, który połączył Wielkie Jeziora z rzeką Hudson.
Pochodzi z 1826 r. i ma średnicę nieco ponad 8 cm. Jego awers przedstawia Neptuna, a rewers orła siedzącego na kuli ziemskiej.
Bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych
Przedstawiciele Akademii Wojskowej w West Point cieszą się, że dzięki znalezisku udało się przypomnieć szerszemu gronu Amerykanów o Tadeuszu Kościuszce i jego zasługach.
Jest uznawany za za bohatera narodowego nie tylko Polski, ale również Stanów Zjednoczonych. Walczył m.in. w amerykańskiej wojnie o niepodległość.
Na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się kilka pomników Tadeusza Kościuszko. Poza tym w Akademii Wojskowej w West Point są jeszcze pomniki w Chicago (na prestiżowej promenadzie widokowej "Solidarity Drive"), w Waszyngtonie, w Detroit oraz w Bostonie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.