Krypta cywilizacji jest najstarszym i największym takim rozwiązaniem na świecie. Plany jej budowy pojawiły się w 1936 r. za sprawą dra Thornwella Jacobsa, nazywanego "ojcem współczesnej kapsuły czasu". Jacobs wpadł na pomysł, aby pomóc przyszłym cywilizacjom w zrozumieniu tego, jak żyliśmy. Uważał, że jego pokolenie jako pierwsze wykona coś, co później zamieni się w nasz archeologiczny obowiązek.
Największa kapsuła czasu znajduje się w USA
Jak możemy przeczytać na stronie Oglethorpe University chodziło o "obowiązek dostarczenia przyszłym historykom dokładnego, naukowo wyselekcjonowanego i zachowanego zapisu życia w XX wieku". Jacobs podczas studiów nad starożytnym Egiptem zauważył bowiem, jak mało dokładnych zapisków zachowało się o życiu starożytnych cywilizacji. Uznał, że nie można popełnić tego błędu drugi raz.
Jego pomysł szybko zyskał uznanie. Zdecydowano, że w kapsułę czasu zamieni się pomieszczenie w Phoebe Hearst Hall na Uniwersytecie Oglethorpe w Atlancie, w amerykańskim stanie Georgia. Dawniej mieścił się tutaj basen. Do jego wnętrza trafiły artefakty z lat 30., a także formalna wiedza z ostatnich 6000 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
New Georgia Encyclopedia wymienia, że w krypcie znajdują się m.in. pojemniki ze stali nierdzewnej z mikrofilmami wielu klasycznych dzieł literackich, w tym Biblia, czy Iliada Homera. W pomieszczeniu zamknięto również kopię scenariusza filmu "Przeminęło z wiatrem" i model Kaczora Donalda. Nie ma tutaj żadnych wartościowych przedmiotów typu złoto, czy biżuteria. Drzwi kapsuły czasu zamknięto 28 maja 1940 r.
Jacobsen obliczył, że jej ponowne otwarcie powinno nastąpić w roku 8113. Ustalił to, uwzględniając pierwszą znaną datę 4241 r. p.n.e., czyli moment ustanowienia kalendarza egipskiego, a także to, że między 4241 r. p.n.e. a 1936 r. n.e. (kiedy wymyślono kryptę cywilizacji) minęło dokładnie 6177 lat. Krypta na razie pozostaje zamknięta. Nie można jej odwiedzać.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.