oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Zaskakujące odkrycie na Marsie. To mogą być ślady życia

35

Łazik marsjański Perseverance odkrył możliwe ślady życia na Czerwonej Planecie. Naukowcy związani z misją NASA nie kryją ekscytacji, choć jak podkreślają, konieczne są dalsze analizy. Poszlaką jest znaleziony na powierzchni planety fragment skały w kształcie grota strzały.

Zaskakujące odkrycie na Marsie. To mogą być ślady życia
Zaskakujące odkrycie na Marsie. To mogą być ślady życia na Czerwonej Planecie. (Getty Images,, Science Photo Library)

Zaskakujące wieści z NASA. Łazik Perseverance eksplorujący Marsa natrafił na coś, co może stanowić dowód, że kiedyś na Czerwonej Planecie istniało życie. Poszlaką jest znaleziony na powierzchni planety fragment skały w kształcie grota strzały.

Jak podaje portal space.com, skała zawiera "chemiczne sygnatury i struktury, które mogły zostać utworzone przez życie mikrobiologiczne miliardy lat temu, gdy Mars był znacznie bardziej wilgotny niż obecnie".

Instrumenty, w jakie wyposażony jest łazik Perseverance, wykryły w głazie związki organiczne, które są prekursorami chemii życia, jakie znamy. Przez całą długość znalezionej skały przebiegają żyły siarczanu wapnia, które są złożami mineralnymi sugerującymi, że kiedyś płynęła przez nią woda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnicze nagranie z Marsa. Kamera uchwyciła jasny wir

Łazik badając głaz, natrafił także na dziesiątki milimetrowych plam, z których każda otoczona była czarnym pierścieniem, zawierającym żelazo i fosforan. To samo zjawisko możemy zaobserwować także na Ziemi w wyniku reakcji chemicznych prowadzonych przez mikroby.

Te plamy są wielkim zaskoczeniem. Na Ziemi tego typu cechy w skałach są często związane ze skamieniałym zapisem mikrobów żyjących pod powierzchnią — poinformował w oświadczeniu David Flannery, astrobiolog i członek zespołu naukowego Perseverance z Queensland University of Technology w Australii.

Badana przez łazik skała, którą naukowcy nazwali Cheyava Falls znajduje się na skraju starożytnej, ciągnącej się przez 400 metrów doliny rzecznej o nazwie Neretva Vallis. Naukowcy podejrzewają, że ten starożytny kanał został wyrzeźbiony dawno temu przez wodę tryskającą do Jezero Crater.

Neretva Vallis biegnie wzdłuż wewnętrznej ściany tego regionu. W jednym z możliwych scenariuszy błoto, które już zawierało związki organiczne, zostało zrzucone do doliny, a później scementowało się w skale Cheyava Falls, którą Perseverance pobrała próbkę 21 lipca. Drugi epizod sączenia się wody do uformowanej skały stworzyłby żyły siarczanu wapnia i czarne plamy pierścieniowe obiektu, które zespół widzi dzisiaj.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na potwierdzenie trzeba będzie poczekać

Naukowcy podkreślają, że widoczne cechy skały nie są niezbitym dowodem na istnienie starożytnego życia mikrobiologicznego na Marsie — przynajmniej na razie. Możliwe jest na przykład, że zaobserwowany siarczan wapnia dostał się do skały w wyniku zdarzenia wulkanicznego. Jednak, czy takie niebiologiczne reakcje chemiczne mogły doprowadzić do zaobserwowanych czarnych plamek, "pozostaje otwartym pytaniem", twierdzą naukowcy.

Prześwietliliśmy tę skałę laserami i promieniami rentgenowskimi i obrazowaliśmy ją dosłownie dzień i noc z niemal każdego możliwego kąta — powiedział w oświadczeniu Ken Farley, naukowiec projektu Perseverance z Caltech w Kalifornii. - Naukowo rzecz biorąc, Perseverance nie ma nic więcej do zaoferowania — dodał.

Znacznie więcej informacji naukowcom mogłoby dostarczyć przesłanie próbki skały na Ziemię, co nie będzie ani proste, ani tanie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić