Maskowanie pomaga w ukryciu ważnych obiektów, sprzętu wojskowego i jednostek. Jego głównym celem jest wprowadzenie wroga w błąd odnośnie aktualnie prowadzonych działań np. przerzutu wojsk czy rozmieszczenia strategicznej broni. Dodatkowo w przypadku żołnierzy odpowiedni kamuflaż działa jak uzupełniający system ochrony. Ci, którzy wiedzą, jak skutecznie zamaskować się przed wrogiem zwiększają swoje szanse przeżycia na polu walki.
Nagranie opublikowane przez Antona Heraszczenko dowodzi, że ukraińscy sztukę kamuflażu opanowali niemalże do perfekcji. Materiał można zobaczyć poniżej. Na wstępie zaznaczymy, że widać na nim więcej niż jednego żołnierza. Czy uda wam się, któregoś z nich zauważyć przed ujawnieniem?
W zależności od potrzeb kamuflaż powinien chronić przed wykryciem za pomocą wzroku, noktowizji, czy termowizji. Takim przykładem jest np. polska maskująca mata termiczna INVISI-TEC IR, która działa, jak "czapka niewidka". Mata opracowana przez Adama Brandyka, współpracującego z poznańskim dystrybutorem profesjonalnych dronów AeroMind, swoim wyglądem przypomina koc. Jest stworzona z niepalnego materiału, który w razie potrzeb można połączyć w większe części i wykorzystać nie tylko do ukrycia żołnierzy, ale też czołgów, czy wyrzutni rakiet. Pomagają w tym specjalne mocowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Działanie maty polega na zatrzymaniu promieniowania cieplnego pod jej powierzchnią. Jak wyjaśniał już Adam Gaafar, który przetestował matę: "materiał w rozproszony sposób odbija je z powrotem do źródła ciepła i uniemożliwia wypuszczenie go na zewnątrz". Gaafar podczas testów potwierdził, że osoba ukrywająca się pod matą staje się niewidoczna dla dronów wyposażonych w kamery termowizyjne.
Na razie mata w podstawowym wariancie waży ok. 6 kg, a jej wymiary to 150 x 260 mm. Jej producent planuje jednak, aby w przyszłości była jeszcze cieńsza i jeszcze lżejsza. Chce też udoskonalić znajdujący się na niej wzór, aby ukrywające się pod nią osoby było trudniej wykrywalne dla ludzkiego oka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.