W naszym obecnym rozumieniu tunele czasoprzestrzenne są teoretycznymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. Według założeń niektórych fizyków stanowią one "drogi" do szybkiego ruchu cząsteczek w przestrzeni oraz czasie. Nie wszyscy naukowcy są zgodni co do tego, czy struktury te w ogóle istnieją.
Zgodnie z teoriami fizyków tunele czasoprzestrzenne są zniekształceniem struktury czasoprzestrzeni i mogą one na przykład pozwolić człowiekowi na pokonanie ogromnych odległości w przestrzeni w bardzo krótkim czasie. Istota tunelu czasoprzestrzennego polega na tym, że w konkretnym miejscu rzeczywistość może być zakrzywiona w sposób, który sprawi, że dwa odległe punkty we Wszechświecie znajdą się blisko siebie. Być może w podobny sposób dałoby się przeskoczyć do tego samego miejsca w przeszłości.
Zmarli "powrócą" do życia?
Autorzy nowego badania szukali sposobu na to, w jaki sposób może zakrzywiać się czas i przestrzeń, by potencjalnie dało się wysłać człowieka w przeszłość. Gdyby takie rozważania okazały się trafne, ludzie mogliby kiedyś odwiedzić np. swoich przodków sprzed wieków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podstawą rozważań naukowców była tzw. teoria pierścieniowego tunelu czasoprzestrzennego. Po raz pierwszy została ona zaprezentowana w 2016 roku przez Gary'ego Gibbonsa, fizyka z Uniwersytetu Cambridge. W przeciwieństwie do kulistych zakrzywień, kojarzonych z czarnymi dziurami, tunel pierścieniowy łączy części wszechświata uważane za dwuwymiarowe.
Według naukowców interakcja pól elektrycznych i magnetycznych oznacza, że masy w kształcie pierścienia mogą powodować zaburzenia w płaskiej czasoprzestrzeni. Takim sposobem teoretycznie w przestrzeni pojawia się dziura łącząca dany punkt w przestrzeni z innym, niezbyt odległym punktem.
Teoria a rzeczywistość
Mając taką teoretyczną dziurę w kosmosie, naukowcy przetestowali różne scenariusze tego, co może się z nią stać. Wśród wielu teoretycznych możliwości naukowcy sprawdzili scenariusz, w którym obiekt lub wiązka światła przemieszcza się wzdłuż linii przechodzącej przez pierścień i wraca do tego samego punktu we Wszechświecie, z którego wyruszyła, jednak ruch odbywa się nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie.
Według tych rozważań możliwa jest więc podróż w czasie z wykorzystaniem tunelu czasoprzestrzennego. Gorzej jednak z realizacją, ponieważ sam Stephen Hawking powiedział kiedyś, że istnieje zbyt wiele przeszkód, aby struktura taka jak pierścieniowy tunel czasoprzestrzenny pojawiła się we Wszechświecie, choć teoretycznie mogłaby istnieć.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.