Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karol Kołtowski | 
aktualizacja 

Zmarli "powrócą" do życia? Naukowiec mówi wprost

804

Podróże w czasie to częsty motyw w filmach science-fiction, lecz przyzwyczailiśmy się już do smutnej informacji, że nie są one możliwe. Zdaniem pewnego fizyka jest to nieprawda, a do podróży w czasie można wykorzystać wirującą pętlę laserową.

Zmarli "powrócą" do życia? Naukowiec mówi wprost
Tunel czasoprzestrzenny. Podróż w czasie (Pixabay)

O tym, że podróże w czasie nie są możliwe, słyszał chyba każdy. Choć jest to popularny motyw w literaturze i filmie, do tej pory ludziom nie udało się udowodnić choćby teoretycznej możliwości podróży w przeszłość czy przyszłość. Ronald Mallett, fizyk, były wykładowca University of Connecticut, ma jednak teorię, zgodnie z którą miałyby one być możliwe.

Jeśli wierzyć w to, co mówią znane nam prawa fizyki, cofnięcie się w czasie nie jest możliwe. Istnieją jednak teorie, które dopuszczają taką ewentualność. Chodzi tu na przykład o teorię tuneli czasoprzestrzennych. Ta jednak bazuje na wielu domysłach i wymaga spełnienia warunków, których ludzkość nie jest w stanie osiągnąć na obecnym stadium rozwoju technologicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy warto kupić mysz Logitech MX 3S

Istnieją jednak także inne teorie. Jedną z nich wyznaje fizyk Ronald Mallett. Jak czytamy w serwisie interestingengineering.com, wierzy on, że znalazł sposób na podróże w czasie. Jego koncepcja opiera się na stworzeniu sztucznej czarnej dziury, która byłaby w stanie generować pole grawitacyjne, które mogłoby doprowadzić do powstawania pętli czasowych, umożliwiających podróż do przeszłości.

Według Malletta "światło może wytworzyć grawitację, a grawitacja może wpływać na czas, co znaczy, że światło może wywierać wpływ na czas". Fizyk uważa, że wirująca pętla laserowa miałaby umożliwić cofnięcie się w czasie.

- Powiedzmy, że masz przed sobą kubek kawy. Zacznij mieszać kawę łyżeczką - tłumaczył Mallett w rozmowie z The Guardian. - Zaczęła wirować, tak? To samo robi kręcąca się czarna dziura. W teorii Einsteina przestrzeń i czas są ze sobą powiązane. Dlatego nazywają się czasoprzestrzenią. Więc wirująca czarna dziura wywoła też zawirowania czasowe - dodał.

Swoją teorię osadził też w dotychczasowych dokonaniach ludzkości. Zdaniem Ronalda Malletta, bracia Wright nie skonstruowali po prostu samolotu. Najpierw zaczęli od tunelu aerodynamicznego, który miał określić optymalną konfigurację samolotu. W przypadku budowy wehikułu czasu postępowanie powinno być jego zdaniem podobne.

Mallett stworzył już prototyp, który nazywa laserem pierścieniowym. Jak czytamy w The Guardian, ma ono docelowo pozwolić na zastąpienie prawdziwej czarnej dziury, której w naszej części galaktyki brakuje. Jak twierdzi naukowiec, docelowa maszyna musiałaby być duża, choć w tej chwili 77-latek nie wie jeszcze, jakie rozmiary musiałaby przyjąć.

Ronald Mallett jest oddany kwestii podróży w czasie. Interesuje się nimi od dzieciństwa, gdy pierwszy raz miał do czynienia z Wehikułem Czasu Herberta George'a Wellsa. Było to rok po śmierci jego ojca. 10-letni chłopiec doznał wtedy olśnienia - postanowił zbudować wehikuł czasu i cofnąć się do 1955 r., ratując przy tym życie swojego ojca.

Niestety teoria ta nie daje możliwości spełnienia pragnień naukowca. Jego zdaniem, możliwe byłoby tylko cofnięcie się do czasu, w którym pętla czasowa została uruchomiona. Co nie oznacza, że możliwość ta nie mogłaby przynieść wielu wartości ludzkości, gdyby faktycznie działała w praktyce.

- Załóżmy, że takie narzędzie działałoby od kilku lat, a teraz mamy już lekarstwa, które mogą leczyć COVID-19. Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy dokładnie przewidywać, kiedy wystąpią trzęsienia ziemi lub tsunami. Jeśli o mnie chodzi - otworzyłem drogę do takich możliwości. I myślę, że mój ojciec byłby z tego naprawdę dumny - podsumowuje Ronald Mallett.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić