Budowa dworca we Włocławku została zrealizowana przez PKP S.A. w ramach programu przebudowy dworców kolejowych.
Nowy dworzec we Włocławku
Jak informują Polskie Koleje Państwowe na swojej stronie, obiekt, oficjalnie otwarty 9 sierpnia br., jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Przy głównych wejściach do budynku powstały pochylnie, a wewnątrz obiektu są dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane są kasy biletowe, a także toalety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W budynku pojawiły się również udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń.
Tablice dla niewidomych bez wypustek
Jak informuje facebookowy profil Centralny Szpital Psychiatryczny, niestety rzeczywistość jest inna. Okazuje się, że tablica z napisami w alfabecie Braille'a nie ma wypustek, tylko płaski nadruk. W rezultacie jest kompletnie bezużyteczna.
Problem natychmiast został zgłoszony, a PKP S.A. zapewniło, że "obecne tablice są tymczasowe", gdy portal "Rynek Kolejowy" poprosił o komentarz w tej sprawie. Dodano też, że nowe zostaną zamontowane jeszcze w sierpniu.
Czytaj także: Kupujesz bilet PKP przez internet? O tej rzeczy musisz pamiętać! Inaczej słono zapłacisz
Choć od otwarcia dworca minął już ponad miesiąc, sytuacja wciąż się nie zmieniła.
Internauci nie mają litości. "To prawie jak po polsku, tyle, że po chińsku", "PKP obok Poczty Polskiej to bardzo dziwne instytucje, twardo osadzone w dawnych czasach", "Jak jest nawigowane dojście do tej tablicy? Strzałkami na ścianach?" - czytamy w komentarzach pod postem.
Czytaj także: Pokazała WC w egipskim pociągu. Jak wypada PKP?
Nowy dworzec we Włocławku
Nowy budynek ma trzy kondygnacje. Na parterze znajduje się wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pokojem dla opiekuna z dzieckiem.
Po dwóch stronach holu są pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych.
Pomieszczenia na piętrze przeznaczone są na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.