Park narodowy Band-e-Amir został założony w 2009 r., w celu chronienia naturalnego krajobrazu Afganistanu. UNESCO opisuje park jako "naturalnie utworzony zespół jezior o specjalnych formacjach geologicznych i strukturze, a także naturalnym i niepowtarzalnym pięknie". Bend-e-Amir jest znaczącą atrakcją turystyczną kraju, szczególnie popularną wśród rodzin z dziećmi. Zakaz wstępu uniemożliwi kobietom korzystanie z atrakcji.
Absurdalny zakaz
Nowy zakaz wzbudza wiele kontrowersji. Jak podała afgańska agencja Tolo News, pełniący obowiązki ministra promocji cnoty i zapobiegania występkom Afganistanu Mohammad Khaled Hanafi stwierdził, że pójście do parku w celu zwiedzania nie jest obowiązkowe, więc zakaz nie powinien być uznawany za zbyt dotkliwy.
Fereshta Abbasi z Human Rights Watch zauważyła, że kobietom zakazano odwiedzania parku w Dniu Równości Kobiet i napisała w mediach społecznościowych, że stanowi to "całkowity brak szacunku dla kobiet w Afganistanie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Była posłanka z Afganistanu, Mariam Solaimankhil, w związku z zakazem opublikowała wymowny wpis na platformie X (znanej wcześniej jako Twitter).
Pamiętam moją ostatnią wizytę w Band-e-Amir. Wrócimy, jestem tego pewna - czytamy w jej poście. W ten sposób Solaimankhil chciała okazać wsparcie innym kobietom.
Czytaj też: Nagranie mrozi krew w żyłach. "Nigdy w życiu"
Zakazy talibów
Talibowie mają długą historię wprowadzania zakazów wykonywania przez kobiety określonych czynności, obejmujących m.in. uniemożliwianie im uczęszczania do szkół od grudnia 2022 r.
Zakaz odwiedzania parku narodowego Band-E-Amir, to najnowszy z długiej listy działań, których zabrania się płci żeńskiej od czasu powrotu talibów do władzy w sierpniu 2021 r.
Ponadto niedawno talibowie nakazali zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w Afganistanie, a w połowie lipca zabronili kobietom przystępowania do egzaminów wstępnych na krajowe uniwersytety.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.