Jak działają przestępcy? Najpierw publikują fałszywe oferty w serwisach ogłoszeniowych.
Te bazują na realnych, funkcjonujących ośrodkach wypoczynkowych czy mieszkaniach na wynajem wakacyjny.
Dla uwiarygodnienia ogłoszeń oszuści umieszczają je na popularnych stronach takich jak TripAdvisor czy Booking. Najczęściej pokoje oferowane są w bardzo przystępnej cenie, a ich standard jest wyższy niż u konkurencji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oszust nie pokaże osobiście noclegu, chce zapłatę z góry
Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim pamiętajmy, że oszuści zawsze chcą opłatę za nocleg w całości, z góry.
Nie są też w stanie pokazać noclegu osobiście, nawet jeżeli jesteśmy w pobliżu.
Faktura na bazie której ma być dokonana płatność jest oczywiście fałszywa. Oszust wzbrania się także przed dokonaniem zapłaty poprzez pośrednictwo popularnego serwisu.
Często oszust twierdzi, że chodzi o naliczenie prowizji. Przestępcy zarzekają się, że tylko bezpośrednia płatność na konto daje możliwość wynajęcia noclegu w niskiej cenie. Po dokonaniu płatności niestety kontakt się urywa. Oszukany zostaje bez środków i noclegu na wakacje.
Na co uważać przy poszukiwaniu noclegów na wakacje?
Wraz z rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym, takich fałszywych ofert będzie coraz więcej. Jak odróżnić oszusta od uczciwego najemcy? Na co zwrócić uwagę?
Kontakt z osobą wynajmującą nocleg powinien odbywać się wyłącznie przez wyspecjalizowany portal. Zaliczkę należy opłacić kartą, przez system portalu. Nigdy nie regulujmy też całej kwoty za wynajem lokum na wakacje, przed przyjazdem na miejsce. Warto też zadzwonić do hotelu lub najemcy, aby rzeczywiście zweryfikować warunki najmu - wskazują przedstawiciele firmy CyberRescue, specjalizującej się w bezpieczeństwie w sieci.
Warto pamiętać, że oszustwo może być bardzo bolesne m.in. w wyjazdach zagranicznych. Brak noclegu w takim przypadku oznacza, że wylądujemy w obcym kraju, bez dachu nad głową.