Remonty mają to do siebie, że często odsłaniają skrywane przez lata sekrety historii. Prace remontowo-konserwatorskie przy wieży kościoła pw. św. Stanisława we Wschowie trwają od 2021 r.
Jednak dopiero teraz pracownicy natknęli się na niezwykłe znalezisko, jakim jest kapsuła czasu.
Kapsuła czasu pochodzi z 1726 r.
Ceglane elewacje poddano pracom konserwatorskim, na ukończeniu są prace przy jej zwieńczeniu - pracom konserwatorskim poddano chorągiewkę i kulę. W w obecności ks. proboszcza, konserwatora nadzorującego prace, inspektora nadzoru, wykonawcy prac i przedstawiciela urzędu konserwatorskiego kula została zdjęta z iglicy wieży - czytamy w poście udostępnionym na profilu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Groza w Międzyzdrojach. Kamyk poluje na ludzi
- Wewnątrz odnaleziono metalową szkatułę z wytłoczonymi na wieku i spodzie datami (1726, 1786, 1884), do której dołączona została mniejsza szkatułka - dodano.
Muzeum Ziemi Wschodniej okrzyknęło skarb znaleziony we Wschowie najstarszą na świcie kapsułą czasu. Na wieku najstarszej szkatuły wybito datę "1726".
Z kolei na ścianie szkatuły oraz na jej spodzie wybito trzykrotnie datę drugiego otwarcia, czyli "1884". W mniejszej szkatule zamknięto monety zawinięte w gazety w dwóch odrębnych paczkach.
Najstarsza kapsuła czasu na świecie
"Zachowana i w pełni kompletna kapsuła z przed blisko 300 lat, to bardzo rzadkie znalezisko. O umieszczeniu jej na szczycie wieży w 1726 r. wspomina Kronika Wschowskich Bernardynów" - zauważają przedstawiciele Muzeum Ziemi Wschodniej.
Kapsuła czasu, znaleziona we Wschowie, została przez pracowników muzeum uznana za najstarszą na świecie. Jest o 35 lat starsza od kapsuły odnalezionej w Faneuil Hall w Bostonie w USA.
O tym nietypowym wyjątkowym zjawisku rozpisują się również zagraniczne media. Wzmianka o kapsule czasu pojawiła się m.in. na portalu BBC.