Chcesz rozłożyć parawan na plaży? Możesz dostać wysoki mandat

98

Parawaning, tuż obok grillowania, zdaje się być polskim sportem narodowym. Uwielbiamy się grodzić nie tylko na osiedlach, ale także na plażach. Ukryci przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, osłonięci przed porywistym wiatrem, często popijając alkohol, oddajemy się wypoczynkowi. Mało kto z nas ma świadomość, że parawaning może być karalny i co gorsza - stwarzać zagrożenie.

Chcesz rozłożyć parawan na plaży? Możesz dostać wysoki mandat
Parawany na plaży to codzienność. Ale można za nie dostać srogi mandat (PAP, Marcin Bielecki)

Bałtyk nie należy do spokojnych mórz, a pogoda nad nim zwykła być wyjątkowo wietrzna. To jeden z wielu powodów, ze względu na które Polacy sięgają po parawany. Jednak znając doskonale nasze prawa, powinniśmy też stosować się do obowiązków. Tymczasem sięgając po parawan możemy naruszyć zarówno art.51. jak i art.54. Kodeksu wykroczeń.

W tym drugim przypadku grozi nam mandat 500 zł. Wystarczy, że rozłożymy parawan na plaży, której regulamin zwyczajnie tego zabrania.

Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany - czytamy w art.54. Kodeksu wykroczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarm na Gran Canarii. Po tym nagraniu zamknięto plaże

Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają na nas, jeśli za parawanem sięgamy po alkohol lub inny środek odurzający.

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny - brzmi art.51. Kodeksu wykroczeń.

Parawany na plaży. Zmora ratowników medycznych

O pociągnięcie do odpowiedzialności w ramach art.51. Kodeksu wykroczeń mogą też postarać się służby, jeśli swoimi parawanami ograniczymy ruch pojazdów uprzywilejowanych.

Aby zrozumieć niebezpieczeństwo sytuacji, wystarczy odrobina wyobraźni, oczami której zobaczymy pojazd na sygnale, usiłujący się dostać gdziekolwiek poprzez gąszcz parawanów na plaży. Tak też już raz się stało, w 2022 r. w Stegnie na plaży, gdzie zasłabł 43-letni mężczyzna. Niestety, ratownicy nie dotarli do niego na czas. Mężczyzna prawdopodobnie zmarł na zawał serca.

Mamy pojazdy dostosowane do tego, by poruszać się na plaży, nawet 50-80 km/h i proszę sobie wyobrazić, w jakim czasie w tych warunkach ten pojazd pokonuje odległość 5,5 km z portu w Jantarze do portu w Stegnie? Mógłby pojechać dużo szybciej, ale ze względu na parawany i plażowiczów, którzy nie chcą współpracować, to jest prędkość rzędu 5, 10, 15 km/h. (..) Takie zachowanie, te parawany, to znacząco wydłuża nasz dojazd i utrudnia nam pracę - mówił wówczas w rozmowie z "Faktem" strażak Grzegorz Pegza.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić