Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Weronika Grzywna | 
aktualizacja 

Chorwacja zmienia walutę. Historyczna decyzja parlamentu

176

Plany wprowadzenia Euro w Chorwacji pojawiają się już od kilku lat. W maju 2022 roku chorwacki parlament oficjalnie zagłosował za przyjęciem Euro od 1 stycznia 2023 roku. Chorwacja będzie pierwszym od 2015 r. krajem, który dołączy do strefy euro. To czas, aby pożegnać się z chorwacką walutą - kuną.

Chorwacja zmienia walutę. Historyczna decyzja parlamentu
(unsplash)

Od września bieżącego roku w Chorwacji ma rozpocząć się okres przejściowy. Ceny w chorwackich sklepach będą zarówno w kunach, jak i w euro. Okres ten potrwa aż do początku kolejnego roku, kiedy to w Chorwacji zostanie oficjalnie wprowadzone euro.

Chorwacja stanie się nowym członkiem strefy euro

Do tej pory oficjalną walutą w Chorwacji była kuna. W 2023 roku ma ją zastąpić europejska waluta, euro, która będzie obowiązywać już od stycznia przyszłego roku. Za dołączeniem Chorwacji do strefy euro głosowało 117 deputowanych, przeciw zgłosiło wyłącznie 13. Jeden deputowany wstrzymał się od głosu, z kolei 20 nie wzięło udziału w głosowaniu. Ostateczne wyniki zadecydowały jednak o tym, że do Chorwacji zostanie wprowadzone euro.

Jak będzie wyglądać chorwackie euro? Na monecie 1 euro znajdzie się przede wszystkim wizerunek zwierzęcia - kuny. Ma być to nawiązaniem do czasów średniowiecznych, kiedy to społeczeństwo płaciło właśnie skórami upolowanych kun. Oprócz tego na monecie znajdzie się mapa Chorwacji oraz kilka liter głagolicy, będącego najstarszym alfabetem używanym do zapisywania języków słowiańskich.

Ceny w kunach i w euro w Chorwacji

Premier Chorwacji ogłosił, że już od 5 września 2022 roku rozpocznie się w Chorwacji okres przejściowy. Ustalono również, że od tego czasu w lokalach gastronomicznych, w sklepach oraz w punktach usługowych wszystkie ceny będą podawane zarówno w euro, jak i w kunach. Wobec tego turyści i mieszkańcy kraju będą mogli płacić w dwóch walutach. Kurs wymiany euro został natomiast ustalony na poziomie 7,5345 kuny za 1 euro.

Chorwacja wprowadza Euro. Co zrobić z kunami?

Kuna, czyli obecna waluta Chorwacji obowiązywała w Niezależnym Państwie Chorwackim w czasie II wojny światowej. Później została ponownie wprowadzona w 1994 roku, jako oficjalna waluta Republiki Chorwackiej. Nazwa "kuna" pochodzi zaś od wspomnianego średniowiecznego środka płatniczego. Na terenie Chorwacji skóra kuny zastępowała bowiem pieniądz i stanowiła środek płatności za towary różnego rodzaju.

Co obywatele Chorwacji zrobią z kunami po wprowadzeniu euro? Do końca 2023 roku mieszkańcy Chorwacji oraz turyści będą mogli bez żadnych kosztów wymienić kuny na euro lub wydać je w sklepach. Wymiany będzie można natomiast dokonywać w bankach.

Zobacz także: Czym przyciąga Chorwacja? Dziennikarka zdradza, gdzie najlepiej spędzić urlop po sezonie
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić