Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Coraz częściej pojawia się w polskich lasach. Wydaje bardzo dziwne dźwięki

10

Siodlarka stepowa – owad odznaczający się groźnym wyglądem i wydający charakterystyczne odgłosy - coraz śmielej rozprzestrzenia się w polskich lasach. Do niedawna była rzadko spotykana na terenie Polski, jednak pod wpływem zmian klimatycznych zaczyna się to zmieniać.

Coraz częściej pojawia się w polskich lasach. Wydaje bardzo dziwne dźwięki
Siodlarka stepowa coraz częściej występuje w polskich lasach (Wikimedia Commons)

Jeszcze do niedawna siodlarka stepowa (Ephippiger ephippiger) była wymieniana w "Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce". Można ją było spotkać przeważnie na terenach wyżynnych, w siedliskach kserotermicznych, o bardzo dużym nasłonecznieniu, m.in. na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz Roztoczu.

Jednak teraz, pod wpływem postępujących zmian klimatycznych, w szybkim tempie rozprzestrzenia się na terenie całego kraju.

Owad jest dość duży - osiąga do 30 mm, i wydaje charakterystyczne odgłosy przypominające szybkie zasysanie powietrza. Jego elementem charakterystycznym jest czerwone "siodełko" na plecach. Ma też żądło, którym zakończony jest odwłok. Mimo groźnego wyglądu, jest nie szkodliwa dla człowieka i nie gryzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pszczoły kontra szerszeń. Niezwykłe stracie owadów

Żywi się głównie nektarem kwiatowym i roślinami, w tym liśćmi jeżyn, dębów i mniszków, czasem też bezkręgowcami, np. larwami motyli.

W ostatnich dniach siodlarkę stepową dostrzeżono i nagrano go w garwolińskich lasach.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
W garwolińskich lasach możemy teraz spotkać niezwykłe zwierzę. (...) W Polsce jest związana z terenami wyżynnymi. Siodlarka jest ciepłolubna i znana była z siedlisk kserotermicznych, na co wskazuje nawet jej nazwa - stepowa. Występujące ostatnio ciepłe lata sprzyjają jej rozprzestrzenianiu się. Choć kiedyś nie spotykaliśmy jej w naszych lasach, to teraz stała się ich stałym mieszkańcem" - wyjaśniają pracownicy Nadleśnictwa Garwolin.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić