Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w czwartek zakończyła się wspólna misja UNESCO i IUCN, zorganizowana w odpowiedzi na plany trzech krajów Azji Centralnej prowadzące do gwałtownego rozwoju gospodarczego Zachodniego Tienszanu, który został wpisany na listę UNESCO w 2016 roku. Misja miała na celu ocenę możliwych zagrożeń dla tego chronionego obszaru.
Nielegalnie wydobywają złoto. Chcą zbudować elektrownię wodną
W Kirgistanie, mając zgodę lokalnych urzędników, w centrum rezerwatu odbywa się nielegalne wydobycie złota aluwialnego (osadowego). Ponadto planowana jest budowa dużej elektrowni wodnej na rzece Czatkał, co wiąże się z utworzeniem sztucznego zbiornika na terenach zalewowych oraz budową drogi szybkiego ruchu wzdłuż niego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Kazachstanie lokalne władze przedstawiły projekt zakładający budowę szeregu małych elektrowni wodnych oraz sztucznych zbiorników na rzece Ugam.
Powiedziano nam, że projekt budowy elektrowni wodnej i rurociągu w centrum Światowego Dziedzictwa Przyrody - na rzece Ugam - jest najlepszą opcją ze wszystkich rozważanych alternatyw - oznajmił Aleksandr Kołotow z organizacji Rzeki Bez Granic (Rivers Without Borders) po spotkaniu misji UNESCO z władzami w Szymkencie na południu Kazachstanu.
Czytaj także: Odsłoniła go powódź. Odkrycie w Lądku-Zdroju
W ramach projektu część koryta rzeki ma zostać przekierowana do 210-kilometrowej rury, a woda wysłana do innych części obwodu turkiestańskiego.
Co zatem może być gorszego niż obecnie proponowane spiętrzenie rzeki kaskadą zapór, fragmentacja systemu rzecznego, utworzenie szeregu zbiorników ze zniszczeniem ekosystemu rzeki i nieodwracalne wycofanie części przepływu rzeki Ugam? - pyta Kołotow.
W Uzbekistanie na rzekach Czatkał i Ugam, które wypływają z rezerwatu będącego częścią światowego dziedzictwa, już postawiono zapory. Eksperci Rzek Bez Granic zaobserwowali na miejscu pracę buldożerów oraz koparek niszczących koryto rzeki Ugam. Rzeka jest wpychana w sztuczny kanał i otulana betonowym płaszczem. Takie działania mają na celu budowę trzech małych elektrowni wodnych o łącznej mocy około 5 MW.
Zbudowanie przez Uzbekistan elektrowni wodnej, a przez Kirgistan autostrady na terenie (uznanym za) światowe dziedzictwo byłoby rażącym naruszeniem Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - oznajmił Jewgienij Simonow z Rzek bez Granic, cytowany przez Rivers Help.