Jak informuje "Gazeta Wyborcza", samorząd województwa podkarpackiego razem z gminą Bukowsko, Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz Nadleśnictwami: Baligród, Komańcza, Rymanów i Cisna podpisał umowę na realizację projektu "Główny Szlak Beskidzki – Centrum Turystyki Aktywnej Polskich Karpat". Całość ma kosztować 26 mln zł.
Aż ponad 22 mln zł to środki z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Reszta będzie pochodziła z budżetu samorządu województwa.
Główny Szlak Beskidzki jest uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce. Powstał jeszcze przed drugą wojną światową, biegnie przez Bieszczady, Beskid Żywiecki, Śląski, Niski i Sądecki oraz przez Gorce. To najdłuższy szlak w naszym kraju – ma aż 500 km i rozciąga się na trzy województwa: podkarpackie, małopolskie i śląskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie zmiany na Głównym Szlaku Beskidzkim
W ramach projektu ma powstać m.in. nowa infrastruktura. Ważną rolę odegrać mają również działania promocyjne, by przyciągnąć większą liczbę turystów. Odnowione zostanie także oznakowania całego odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego w regionie. Powstanie ponadto wieża widokowa i chatka traperska.
Czytaj także: Jakie są zarobki fiakrów? Niebywałe kwoty
Wiemy, że taka wieża bardzo podnosi atrakcyjność miejsc i zachęca turystów do odwiedzin i zatrzymania się. Pod wieżą przewidziana jest mała infrastruktura – ławka multimedialna wyposażona w konsolę multimedialną, umożliwiającą użytkownikowi odsłuchanie informacji dotyczących miejsca oraz okolicy, tablica informacyjna, stojak na rowery, ławka drewniana, utwardzenie i ogrodzenie terenu – podkreślił w rozmowie z "Wyborczą" Marek Bańkowski, wójt Bukowska.
- Otwarta wiata odpoczynkowa pojawi się w Wołtuszowej a wiata rekreacyjna stanie w Rymanowie -Zdroju - wskazał z kolei Paweł Panaś, nadleśniczy nadleśnictwa Rymanów.
Czytaj także: Nagrał upadek w Tatrach. Teraz przestrzega turystów
To jednak jeszcze nie wszystko. Nadleśnictwa zamierzają wybudować także schrony przeciwdeszczowe i ustawić tablice informacyjno-turystyczne w ważnych miejscach. W planach są też działania rewitalizacyjno-inwestycyjne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.