Piknik rodzinny
Piknik rodzinny, piknik z przyjaciółmi, a także piknik urodzinowy dla dzieci lub dorosłych... tak naprawdę okazji do zrobienia pikniku jest mnóstwo. Piknik można urządzić na kilka sposobów, w różnych miejscach i z zaskakującym menu.
Wydaje się, że przygotowanie takiego wydarzenia nie może okazać się klapą, przecież wystarczy tylko koc i jakieś przekąski. Jednak, choć piknik nie wymaga wielkich przygotowań, warto pamiętać o kilku ważnych elementach.
Czytaj także: Jak zaplanować udane wakacje dla całej rodziny?
Co zabrać na piknik?
Planowanie pikniku trzeba zacząć od wyboru właściwego miejsca. Może to być zarówno park, jak i plaża, leśna polanka, trawa nad jeziorem, czy kawałek zielonej przestrzeni. Wybór miejsca jest o tyle istotny, że umożliwi wybranie odpowiedniego koca piknikowego.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Polarowy koc, który został nam z dzieciństwa, nie zawsze będzie najbardziej odpowiedni. O wiele lepiej sprawdzają się koce ze specjalnym materiałem na spodzie, który nie tylko zapewni komfort siedzenia, ale również brak przyczepionych roślinek, listków i różnych zanieczyszczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odpowiednie miejsce to także podłoże - najlepiej, by koc można było rozłożyć na płaskiej powierzchni, z dala od mrowiska. Nie tylko będzie wygodniej, ale i bezpieczniej dla nas oraz przygotowanych przekąsek.
Jedzenie na piknik – jakie będzie najlepsze?
Idealne jedzenie na piknik to takie, które dobrze smakują na zimno, a także łatwo się je. Warto pamiętać, że jedzenie posiłku na kocu nie jest tak wygodne, jak przy stole na wygodnym krześle. Piknikowe jedzenie musi być zatem w przystępnej formie - najlepiej sprawdzi się proste i łatwe do zjedzenia, bez posiadania stołu.
Czytaj także: Jakie mieszkanie kupić?
Planując piknik nie zapomnijcie też o włożeniu do swojego koszyka napojów. Jeśli myślisz o zabraniu również tych gorących, jak kawa czy herbata, to z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie szczelny termos.
Przekąski na piknik
Najlepsze przekąski na piknik to kanapki, sałatki, koreczki, tarty, tortille oraz warzywa z różnymi dipami. Można także pomyśleć o pastach, np. jajecznej czy warzywnej ze świeżą pokrojoną bagietką. Jeśli planujemy kanapki, to lepiej zabrać oddzielnie pomidorki koktajlowe niż bezpośrednio na kanapkę (przez co namoknie chleb).
W przypadku owoców najlepiej sprawdzają się winogrona, borówki, banany, truskawki, maliny czy morele. Można także rozważyć różne słodkości, jak domowe muffiny czy ciasteczka, a ciasto zdecydowanie drożdżowe lub babka piaskowa. Ciasta kremowe lub czekoladowe ciasteczka mogą się rozpuścić, trudniej się je zjada i przenosi.
Co na piknik?
Jedzenie i przekąski są oczywiście bardzo ważne, ale nie wolno zapominać o akcesoriach niezbędnych do jedzenia. Z pewnością na taką okoliczność przydadzą się naczynia i sztućce.
Mogą być z domowej zastawy, ale są one cięższe. Wybierając papierowe talerzyki z drewnianymi sztućcami nie obciążysz dodatkowo piknikowego kosza i będziesz w zgodzie z ekologią.
Dodatkowo warto pomyśleć także o chusteczkach – zwykłych i nawilżanych czy ręcznikach papierowych do wytarcia rąk, lub czegoś, co może się wylać. Na koniec – worki na śmieci, aby wszystko, co po zakończeniu pikniku ma trafić do kosza, włożyć w jedno miejsce i nie zostawiać po sobie bałaganu.
Czytaj także: Najlepsze miejsca na kemping w Polsce
Co może zepsuć piknik?
Piknik to przede wszystkim koc i przekąski, jeśli zabraknie czegoś z tych dwóch rzeczy, trudno będzie takie wydarzenie nazwać piknikiem. Jednak jest też coś, na co wpływu do końca nie mamy, a jest w stanie popsuć piknikowe plany. Mowa tu oczywiście o pogodzie, która potrafi płatać niezłe figle.
Z tego względu przed planowaniem atrakcji na świeżym powietrzu dobrze jest sprawdzić prognozę pogody. Najlepiej na dzień przed piknikiem zasięgnąć wiedzy u wiarygodnego źródła. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania oraz uciekania w popłochu, gdy zacznie padać deszcz.
Czytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Co przygotować na piknik?
Przygotowując piknik myślimy zatem o miejscu, kocu, jedzeniu, akcesoriach do jedzenia i pogodzie - są to oczywiście kluczowe elementy dobrze zorganizowanego pikniku. Nie wolno jednak zapominać o urozmaiceniu spędzania czasu na kocyku. Jeśli będzie to wypad ze znajomymi, to rozmowy można umilić graniem w gry planszowe lub karty.
Jeśli zaś na pikniku będą dzieci, to mile widziane są różne dla nich atrakcje. Oprócz gier planszowych dostosowanych do ich wieku, można pomyśleć o szachach, rysowaniu, a także aktywnościach sportowych. Zabranie ze sobą zestawu do gry w badmintona czy frisbee nie zajmie dużo miejsca, a będzie ciekawą rozrywką na świeżym powietrzu.
Czytaj także: Zmiana pracy a kredyt hipoteczny