Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Jedziesz na wakacje z kartą EKUZ? Nie wszędzie Ci pomoże

1

Karta EKUZ zezwala nam na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w krajach unijnych - o ile lekarz orzeknie, że są one niezbędne. Do pomocy medycznej mamy prawo wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Co więcej - niektóre kraje liczą sobie za świadczenia, które w Polsce są bezpłatne.

Jedziesz na wakacje z kartą EKUZ? Nie wszędzie Ci pomoże
Przed wyjazdem warto sprawdzić, w których krajach mogą nas czekać dodatkowe opłaty (Pixabay)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia nam opiekę medyczną zarówno w krajach unijnych, jak i krajach EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein). Po wyjściu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej, w tych krajach możemy liczyć na pomoc w przypadku wypadku, nagłego zachorowania czy zaostrzenia objawów choroby przewlekłej.

Warto pamiętać też o tym, że EKUZ działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Przysługują nam wszystkie świadczenia, jakie lekarz uzna za niezbędne. Jednak to, czy zostaną sfinansowane przez NFZ, zależy od tego czy są bezpłatne (dla pacjenta) w kraju, do którego się udaliśmy.

W tych krajach zapłacisz

We Włoszech będziemy musieli zapłacić za lekarza pierwszego kontaktu (ok. 160 zł), lekarza specjalistę (część kosztów) oraz leczenie stomatologiczne (pełen koszt). To ostatnie akurat nie dziwi, bo i w Polsce stomatologia coraz częściej kosztuje pacjenta, a nie państwo. Wystarczy spojrzeć na składki, jakie na ten cel przeznacza NFZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kolejki po EKUZ - NFZ wydaje poświadczenia ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd zagraniczny

W przypadku leków mogą one być objęte ryczałtem, darmowe albo płatne w całości lub częściowo. Za leki ryczałtowe możemy uzyskać zwrot, jeśli złożymy w NFZ stosowny wniosek. Również transport do szpitala musimy częściowo opłacić.

W Niemczech za pobyt w szpitalu musimy płacić 10 eur za dzień (44,5 zł). Dopiero powyżej 28 dnia w szpitalu pacjent nie ponosi kosztów za kolejne dni. Leki i materiały opatrunkowe na receptę to 10 proc. ceny - nie mniej, jak 5 euro (ok. 22 zł) i nie więcej jak 10 euro (ok. 44,5 zł). Również za transport do szpitala trzeba dopłacić - od 5 do 10 euro. Nie płaci się za niego w sytuacjach zagrożenia życia.

W Hiszpanii możemy liczyć na bezpłatne leczenie w publicznych zakładach opieki zdrowotnej i szpitalach. Także transport medyczny na terenie kraju jest bezpłatny. Zapłacić trzeba za leki - w przypadku refundowanych od 40 proc. do 60 proc. ich kwoty. Także leczenie stomatologiczne jest w pełni odpłatne.

Z kolei na Malcie zapłacić nam przyjdzie jedynie za leki i protezy - z wyjątkiem leków, które zostaną nam przepisane podczas pierwszych trzech dni w szpitalu. Te są wydawane nieodpłatnie.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić