pogoda
Warszawa
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Kolory szlaków górskich. Co tak naprawdę oznaczają?

5

Wielu turystów sądzi, że kolor szlaku oznacza stopień jego trudności. Tak jednak nie jest. Ale nie jest też tak, że kolor szlaku nie ma żadnego znaczenia. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat, aby bezpiecznie wyruszyć w góry?

Kolory szlaków górskich. Co tak naprawdę oznaczają?
Wiele osób nie ma pojęcia, co tak naprawdę oznaczają kolory szlaków górskich (Pixabay)

Jak podaje Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które jest odpowiedzialne za wytyczanie i znakowanie szlaków turystycznych, kolor, jakim oznaczony jest dany szlak, nie ma związku z jego trudnością.

Szlaki turystyczne znakowane są po to, by ułatwić turystom dotarcie do najciekawszych miejsc regionu, a na terenie rezerwatów przyrody czy parków narodowych często są jedynymi trasami, po których mogą się poruszać.

Wyróżnia się szlaki: piesze (nizinne i górskie), rowerowe (nizinne i górskie), kajakowe, jeździeckie (nizinne i górskie) oraz narciarskie (nizinne i górskie).  

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nieodpowiedzialne zachowania turystów w górach. "Zagraża to zdrowiu i życiu"

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez PTTK, szlaki piesze znakowane są za pomocą trzech przylegających do siebie pasów, z których skrajne mają barwę białą, zaś środkowy malowany jest w kolorze żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim lub czarnym.

Oznaczenia szlaków najczęściej są malowane są na drzewach, skałach czy murach i mają wymiary 9 na 15 centymetrów. Nie powinny być umieszczone rzadziej niż co 200 metrów. Początek i koniec szlaku oznaczane są białą kropką z kolorem szlaku w jej środku.

Szlak musi zaczynać się w centrum miejscowości albo przy przystanku komunikacji zbiorowej, by zapewnić turystom łatwe dotarcie do niego. Ponadto szlak danego koloru nie może krzyżować się z inną ścieżką oznakowaną w ten sposób. Zaleca się, by dwa szlaki tego samego koloru przebiegały w sporej odległości od siebie.

Kolory szlaków w górach nadawane są z reguły zgodnie z wytyczonymi przez PTTK standardami. Kolor czerwony oznacza zwykle szlak główny, najważniejszy na danym obszarze. To właśnie na nim odnajdziemy najbardziej widowiskowe i najciekawsze miejsca regionu.

Najbardziej znane czerwone szlaki, to m.in. Główny Szlak Beskidzki (najdłuższy szlak w polskich górach), Główny Szlak Sudecki oraz Szlak Orlich Gniazd.

Kolorem niebieskim oznacza się najczęściej trasę dalekobieżną, w przeciwieństwie do koloru zielonego, nadawanego szlakom krótkim.

Kolorem żółtym oznaczane są zazwyczaj szlaki łącznikowe lub dojściowe. Z reguły prowadzi bezpośrednio do punktu widokowego czy też do schroniska. Jako bezpośrednie przejście między jednym a drugim punktem, może być trasą trudną, obfitującą w stromizny. Kolor czarny natomiast zarezerwowany jest dla krótkich szlaków dojściowych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 27.04.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Mikroplastik mamy we krwi. Najwięcej jest go u osób po udarze
Lotnisko w Norwich musiało zamknąć pas startowy. Wszystko przez awaryjne lądowanie
Przeżyła atak rekina. Na pomoc ruszyli nieznajomi
Oto co pasażer bmw pokazał w kierunku policji. Szybko się doigrał
Rekordowa aukcja listu z Titanica. Mówią, że był proroczy
Odprowadzasz deszczówkę? Musisz uważać. Kary nawet do 10 tys. zł
Weronika nie daje znaku życia od czterech dni. Trwają poszukiwania nastolatki
Lista najgroźniejszych bakterii szpitalnych. Jak się przed nimi chronić?
Nie żyje Bogdan Gumulak. Strażak przegrał walkę z nowotworem
Poleciał do Madrytu z dziewczyną i całą drużyną rugby. 21-letni Brytyjczyk zaginął
Kontrowersyjny gość w klubie golfowym Trumpa. Chce wybielaczem leczyć raka i Covid
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić