oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Limit zniesiony po 18 latach. Wielka zmiana na europejskich lotniskach

26

Część lotnisk odchodzi od obostrzenia, które wprowadzono 18 lat temu. Mowa o limicie przewożenia płynów w pojemnikach o pojemności do 100 ml w bagażu podręcznym. Część lotnisk zwiększyło go nawet do 2 l, część utrzymało go na niezmienionym poziomie. To warto wiedzieć przed podróżą.

Limit zniesiony po 18 latach. Wielka zmiana na europejskich lotniskach
Z części lotnisk znika obowiązujący do tej pory limit. (via Getty Images, © 2023 Yiu Yu Hoi)

Osoby podróżujące samolotami zapewne przyzwyczaiły się już do obowiązującego od 18 lat limitu przewożenia płynów w pojemnikach o pojemności do 100 ml w bagażu podręcznym. Na jego wprowadzenie zdecydowano się po próbie dokonania zamachu terrorystycznego przy użyciu płynnych materiałów wybuchowych w 2006 roku. Początkowo obowiązywał całkowity zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotu, jednak szybko zastąpił go limit stumililitrowych pojemników, który nawet w przypadku materiałów wybuchowych, nie stwarzał zagrożenia.

Od ubiegłego roku lotniska częściowo znoszą obowiązujące limity. Jak wskazuje portal "Interia", nie byłoby to możliwe, gdyby nie olbrzymi skok technologiczny. Dzięki skanerom C2+ obsługa lotniska jest w stanie bardzo dokładnie sprawdzić, co znajduje się w walizkach pasażerów, a skomplikowane algorytmy umożliwiają skanerom oszacowanie, jakiego rodzaju ciecz znajduje się w poszczególnych bagażach. Dzięki temu nie ma potrzeby ograniczania limitu płynów, bo ich skład i tak zostanie dokładnie przeanalizowany.

W tym roku kolejne lotniska rezygnują z limitu stumililitrowych opakowań, co korzystnie wpływa nie tylko na przyspieszenie procedur kontrolnych na lotniskach, ale zdecydowanie ułatwia życie pasażerom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pożar na terenie Portu Gdańsk. Nagranie z drona

Zniesienie limitu stumililitrowych opakowań nie oznacza, że można wnosić dowolną ilość płynów w bagażu podręcznym. Na niektórych lotniskach zwiększony limit wynosi obecnie 1 litr, w innych 2 litry. Warto to sprawdzić przed podróżą.

Na tych lotniskach nie obowiązuje limit płynów

Limit płynów przewożonych w pojemnikach do 100 ml przestaje obowiązywać m.in. na brytyjskich lotniskach: Aberdeen, London City, Benbecula, Inverness, Islay, Kirkwall, Stornoway i  Sumburgh. Nie obowiązuje też na irlandzkim lotnisku Shannon, czarnogórskiej Podgoricy, holenderskim Amsterdam Schiphol. Limit zniesiono także na włoskich lotniskach: Mediolan Malpensa, Mediolan Linate i Rzym Fiumicino.

Część krajów, jak m.in. Wielka Brytania, wprowadziła obowiązek zainstalowania skanerów C2+ na wszystkich lotniskach w królestwie, co ma nastąpić do połowy przyszłego roku.

Lista lotnisk systematycznie się powiększa, dlatego przed wylotem warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują na lotnisku, z którego będziemy startować. Na ten moment, na wszystkich lotniskach w naszym kraju obowiązuje limit przewożenia płynów w stumililitrowych opakowaniach. Co ważne, pojemność ich wszystkich nie może przekroczyć 1 litra.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić