Jakie muzea w Polsce warto odwiedzić?
W Polsce nie brakuje atrakcji. Jako mieszkańcy kraju o bogatej kulturze oraz historii mamy szansę odwiedzić prawie tysiąc muzeów i placówek muzealnych. Wszystkie mają inną, ciekawą historię do opowiedzenia. Jakie są najciekawsze muzea w Polsce?
Muzea Narodowe w Polsce to miejsca najważniejszych dla polskiej kultury dzieł sztuki. Największe znajdują się w Warszawie czy w Krakowie. Zostając jednak w stolicy, warto wybrać się do muzeum, które jeszcze przed rozpoczęciem zwiedzania zachwyca ciekawą bryłą. Jest to Muzeum Żydów Polskich POLIN prezentujące historię oraz fascynującą kulturę Żydów od starożytności do czasów współczesnych.
Równie ciekawe muzeum, przybliżające wydarzenia sprzed prawie 100 lat w bardzo nowoczesny sposób to Muzeum Powstania Warszawskiego. Fani nauki koniecznie muszą odwiedzić warszawskie Centrum Nauki Kopernik będące inspiracją do pogłębiania wiedzy o świecie nie tylko wśród dzieci.
Muzea w Polsce to nie tylko stolica. Gdańsk może pochwalić się nowoczesnym, interaktywnym muzeum, jakim jest Europejskie Centrum Solidarności. Miłośnikom kultury i sztuki średniowiecza polecamy szczególnie Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie czy zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Tych, którzy zamiast zbroi wolą podziwiać sztukę współczesną, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Czytaj też: Jak wydać mniej podczas podróży? 5 sposobów
Jakie jest najsłynniejsze muzeum w Polsce?
Wyżej wymienione muzea cieszą się co roku ogromnym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i ze świata. Mówiąc jednak o najsłynniejszych, warto wspomnieć te polskie obiekty, które są wyjątkowym miejscem dziedzictwa na skalę Europy oraz świata.
Mowa tu o Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, będącym największym górniczym muzeum na świecie, oraz o słynnej Kopalni Soli "Wieliczka". Podziemne sale byłej kopalni soli skrywają w sobie niesamowite krajobrazy przez tysiąclecia rzeźbione ręką matki natury, tworząc najciekawsze muzeum przyrodnicze w Polsce. Są też dziedzictwem pracy rąk ludzkich, ponieważ w salach i kaplicach znajdują się dzieła sztuki wykonane przez artystów-górników z bardzo trudnego materiału, jakim jest sól. Kopalnia "Wieliczka" jest wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa, otwierając sobie drogę na listę najsłynniejszych muzeów w Polsce.
Czytaj też: Zasady dobrego pakowania na wakacje
Warto także wspomnieć o polskim muzeum, którego znaczenie dla historii Europy i świata jest nieocenione. Jest to Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Miejsce Pamięci to muzeum symboliczne, które służy uświadamianiu i przestrzeganiu, pokazując relikty zbrodni wojennych. KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady, dlatego więc gości zwiedzających z całego świata.
Które muzeum w Polsce jest najczęściej odwiedzane?
Trudno wybrać jednogłośnie najlepsze muzea w Polsce. Pierwsze miejsce na podium najchętniej odwiedzanego od lat zajmuje jednak ten sam obiekt. Monumentalny, o bogatych, barokowych i rokokowych wnętrzach oraz pięknych ogrodach. Nie bez powodu nazywany przez niektórych "polskim Wersalem". Jest nim rzecz jasna Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Barokową rezydencję z końca XVII wieku odwiedzają rocznie ok. 3 miliony turystów, podziwiających królewskie rezydencje, dzieła sztuki oraz ogród przyozdobiony rzeźbami. Przy pałacu funkcjonuje także Muzeum Plakatu, pierwsze tego typu muzeum na świecie.
Niedoceniane muzea w Polsce
Muzea to nie tylko obrazy na ścianach oraz eksponaty za gablotą. Na mapie Polski znajdują się nietypowe placówki edukacyjne, które mogą stać się idealnym celem podróży oryginalnej wycieczki dla całej rodziny. Oto najdziwniejsze muzea w Polsce, które warto odwiedzić.
Zwiedzanie zaczniemy od bydgoskiego Muzeum Mydła i Historii Brudu. W nim zobaczysz eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz poznasz historię wytwarzania mydła. Zwiedzanie możesz zakończyć w sklepie z pamiątkami, kupując wyjątkowe, własnoręcznie wytwarzane mydła. Niedaleko Bydgoszczy, bo w sąsiednim Toruniu warto odwiedzić Żywe Muzeum Piernika.
Następnie, udając się do stolicy, zamiast ponownie zwiedzać najbardziej popularne muzea, warto wybrać mniej znaną, ale równie fascynującą placówkę. Muzeum Neonów w Soho Factory. To miejsce najbardziej przypadnie do gustu entuzjastom stylistyki retro, ponieważ neony pochodzą głównie ze starych warszawskich kawiarni, barów mlecznych i sklepów. Dla tych, którzy są miłośnikami historii PRL-u, polecamy zwiedzanie warszawskiego Muzeum Życia w PRL.
Muzea w Polsce to nie tylko miejsca upamiętniające wiekopomne wydarzenia, ale także te z pozoru zwykłe, związane z historią obyczajową. Z Warszawy warto udać się do Gdyni, gdzie od kilku lat funkcjonuje Muzeum Emigracji. Placówka dokumentuje historię emigracji Polaków na przestrzeni ostatnich 200 lat. Wystawa stała to nie tylko fotografie i zapisane historie Polonii, ale także żywe eksponaty, np. walizki, pocztówki czy pamiątki z odległych krajów oraz rejsów.
Z Gdyni warto pojechać daleko na południe do Rzeszowa. Tam znajduje się muzeum, które spodoba się nie tylko dzieciom, ale także, a może przede wszystkim, ich rodzicom. Muzeum Dobranocek skrywa w swoich murach nietypową kolekcję przedmiotów związanych z popularnymi bajkami i wieczorynkami, głównie tymi starszymi, np. "Miś Coralgol" czy "Bolek i Lolek".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.