Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Nazywają ją umierającym miastem. Ta Europejska atrakcja niebawem zniknie?

15

Podróżując po słonecznej Italii, co krok można natknąć się na prawdziwe skarby. Jednym z nich jest przypominające zamek na wzgórzu, malowniczo położone Civita di Bagnoregio. Niestety, skała, na której zostało zbudowane niszczeje i wkrótce miasteczko może zniknąć.

Nazywają ją umierającym miastem. Ta Europejska atrakcja niebawem zniknie?
Civita di Bagnoregio (Adobe Stock, Scott Thomas)

"Umierające miasteczko" lub "Miasteczko, które umiera", tak najczęściej opisywana jest Civita di Bagnoregio, czyli niewielka osada położona na tufowej skale, we włoskim regionie Lacjum, tuż przy granicy z Umbrią. Skąd wzięła się ta nazwa?

Skała, na której zbudowano miasteczko rozpada się

Civita di Bagnoregio zostało założone przed ponad dwoma tysiącami lat, przez Etrusków, którzy w czasach starożytnych zamieszkiwali północną Italię (Etrurię).

Położone strategicznie, na samym szczycie tufowej skały, miasteczko było tym samym chronione przed ewentualnym atakiem najeźdźców. Okazałe mury obronne, które niemal stapiają się ze skałą, tworząc jedność, sprawiają, że Civita di Bagnoregio wygląda, jak zawieszona w przestrzeni wyspa.

Niestety, z biegiem lat, poddawany erozji tuf systematycznie kruszał i w końcu zaczął się osuwać. Tym samym powierzchnia miasteczka zaczęła się zmniejszać, a kolejne zabudowania ulegają zniszczeniu. Z tego powodu w Civita di Bagnoregio na stałe mieszka dziś zaledwie kilkanaście osób. Nie ma tam sklepów, poczty, a ostatnią szkołę zamknięto ponad 50 lat temu. Miasteczko jest całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego, jedynym sposobem, aby się do niego dostać jest pokonanie prawie 300–metrowej kładki dla pieszych.

"Umierające miasteczko" to dziś wyjątkowa atrakcja turystyczna

Malowniczo położone Civita di Bagnoregio jest dziś prawdziwą perełką wśród fotografów z całego świata i ulubionym miejscem użytkowników Instagrama. Na co dzień niemal opuszczone, miasteczko wraca do życia w sezonie turystycznym. Według lokalnych szacunków bramę wejściową Porta di Santa Maria przekracza co roku kilkaset tysięcy przyjezdnych.

Czym, poza bajkowym położeniem zachwyca miasteczko? Wizyta w Civita di Bagnoregio to prawdziwa podróż w przeszłość. Mury obronne i stara, kamienna zabudowa nadają mu niepowtarzalny charakter skansenu, który przez lata zachował się w niemal nietkniętej postaci. Spacerując ukwieconymi uliczkami Civita di Bagnoregio, trudno wręcz uwierzyć, że zamieszkuje je tylko garstka osób.

Aby nieco ograniczyć ruch turystyczny i tym samym zapobiec całkowitemu zniszczeniu, decyzją burmistrza Francesco Biggiotiego wprowadzono opłatę za wstęp do miasta. Cena biletu, który można zakupić przed wejściem na kładkę dla pieszych, to 5 euro (ok. 24 zł).

Trwa ładowanie wpisu:instagram

UNESCO na ratunek?

Niestety, pomimo wprowadzonych ograniczeń, geologowie alarmują, że przyszłość Civita di Bagnoregio jest wciąż niepewna, a ulewne deszcze, które raz po raz nawiedzają prowincję Viterbo, mogą ostatecznie przypieczętować jego los.

W odpowiedzi na te obawy, lokalne władze, przy wsparciu włoskiego rządu i przedstawicieli kultury, zdecydowały się złożyć petycję o wpisanie Civita di Bagnoregio na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, co pozwoliłoby na uzyskanie dodatkowych środków na uratowanie miasteczka. Decyzja o tym, czy tak się stanie zapadnie najprawdopodobniej już w tym roku.

Zobacz także: Polskie "miasteczko-bajeczka". Więcej tu zabytków niż mieszkańców
Autor: SYK
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić